Artykuł

ENDOKRYNOLOG W GDAŃSKU

Endokrynolog w Przychodni Św. Ojca Pio w Gdańsku

Hormony wpływają na wiele ważnych, życiowych funkcji organizmu. Od ich poziomu zależy nasze zdrowie, nastrój, a także wygląd. Kontrolują np. zdolność organizmu do zmiany kalorii w energię, niezbędnej do funkcjonowania komórek i organów. Układ hormonalny reguluje bicie serca, wzrost kości i tkanek, a także wpływa na zdolność do rozmnażania się. Jego dysfunkcjonalność powoduje rozwój m.in. cukrzycy, chorób tarczycy, zaburzeń wzrostu, zaburzeń seksualnych oraz szeregu innych zaburzeń, z którymi walczy endokrynolog.

 

Układ hormonalny (endokrynny) jest to sieć gruczołów dokrewnych i wyspecjalizowanych komórek, które produkują i wydzielają hormony:

  • Nadnerczadwa gruczoły umiejscowione na szczycie nerek, które wytwarzają kortyzol.

  • Podwzgórzedolno-środkowa część mózgu, która steruje czynnością przysadki w wytwarzaniu wazopresyny i oksytocyny.

  • Jajnikiżeńskie narządy rozrodcze, które uwalniają jajeczka i produkują żeńskie hormony płciowe.

  • Komórki wysepek trzustkowychkomórki trzustki kontrolujące uwalnianie hormonu insuliny i glukagonu

  • Przytarczycemałe, parzyste gruczoły leżące na rogach tarczycy, które odgrywają znaczącą rolę w rozwoju kości.

  • Szyszynkagruczoł w pobliżu centrum mózgu, który wytwarzając melatoninę wpływa m.in. na ośrodek snu i czuwania.

  • Przysadka mózgowagruczoł położony u podstawy mózgu, często nazywany „nadrzędnym gruczołem”, ponieważ wpływa na pracę pozostałych gruczołów dokrewnych a szczególnie tarczycy. Problemy z przysadką mózgową mogą mieć wpływ na wzrost kości, cykle miesiączkowe u kobiet, a także produkcję mleka u matki.

  • Jądramęskie gruczoły rozrodcze, które produkują plemniki oraz męskie hormony płciowe.

  • Grasicagruczoł znajdujący się w górnej części klatki piersiowej, który pomaga rozwijać się układowi odpornościowemu we wczesnym okresie życia.

  • Tarczycagruczoł w kształcie motyla, znajdujący się przedniej części szyi, który kontroluje metabolizm

 

Leczenie zaburzeń endokrynologicznych może być skomplikowane, ponieważ zmiana poziomu jednego hormonu może wpływać na poziom innych hormonów. Nawet najmniejsze dysfunkcje jednego lub kilku z tych gruczołów może zburzyć delikatną równowagę hormonalną w organizmie i doprowadzić do zaburzeń  funkcjonowania  lub chorób układu hormonalnego.W Przychodni Św. Ojca Pio płatne konsultacje endokrynologiczne  wykonuje doktor Adam Gronowski. W uzasadnionych przypadkach istnieje  możliwość wykonania badania USG.

Dr Adam Gronowski jest lekarzem, który ukończył staż specjalizacyjny w UCK w Gdańsku i zajmuje się endokrynologią pediatryczną, endokrynologią dorosłych, endokrynologią ciąży i endokrynologią ginekologiczną.

 

Terminy i zapisy do endokrynologa oraz szczegółowe informacje można uzyskaćrecepcji  Przychodni Św. Ojca Pio.