Artykuł

PODSTAWOWE BADANIA LABORATORYJNE

Podstawowe badania laboratoryjne w Przychodni Św. Ojca Pio w Gdańsku

PROFILAKTYCZNE BADANIA OGÓLNE

powinno się wykonywać raz w roku – w większości przypadków daje to możliwość wczesnego wykrycia niepokojących procesów zachodzących w organizmie. O ich zlecenie można poprosić lekarza, jednakże obecnie można, a nawet trzeba o swoje zdrowie zatroszczyć się samemu.
 

Morfologia dostarcza wielu informacji o stanie zdrowia

Laboratoryjne badania krwi dobrym sposobem kontrolowania swojego zdrowia, a gdy jest coś nie w porządku, stanowią nieocenioną pomoc dla lekarza w diagnozowaniu i monitorowaniu postępów leczenia.

Diagnostyka laboratoryjna pozwala na kontrolowanie stanu i funkcji większości narządów.

Płatne badania można wykonać w niepublicznych laboratoriach w całej Polscenie ma potrzeby posiadania skierowania, czy wcześniejszego umawiania się na wizytę i oczekiwania w kolejce. Od 01 maja do końca czerwca Przychodnia Św. Ojca Pio, chcąc zmotywować pacjentów do badań profilaktycznych przygotowała specjalną ofertę: Promocja "W dobrej cenie", czyli pakiet badań w cenie 35zł – wystarczy  umówić się i przyjść (przy większości badań na czczo) do Gabinetu Zabiegowego. Jeśli uda się uniknąć lub wcześnie wykryć rozwijającą się chorobę, wydane pieniądze zwracają się wielokrotnie.

Jakie badania wchodzą w skład pakietu PROMOCJA "W DOBREJ CENIE":

  • morfologia (dokonuje się oznaczenia składu ilościowego krwi oraz oceny cech budowy elementów morfologicznych krwi - krwinki czerwone, krwinki białe, płytki krwi).
  • OB (ocenia się szybkość opadania krwinek czerwonych w osoczu),
  • cholesterol (kontrola poziomu "złego" i "dobrego" cholesterolu),
  • aminotransferaza alaninowa (próby wątrobowe - bada się stężenie we krwi takich materiałów jak: ALT - inaczej ALaT)
  • glukoza (zaburzenia gospodarki węglowodanowej są pierwszym sygnałem rozwijającej się cukrzycy).

Wszystkie te badania w pakiecie w cenie 35zł !!!

 

Jak zinterpretować wyniki?

W badaniach ilościowych (określających ilość danej substancji, np. żelaza, danego hormonu lub innych), zgodnie z obowiązującymi przepisami na każdym wyniku wydawanym przez laboratorium, przy każdym badaniu umieszcza się tzw. zakres referencyjny – inaczej normę „od” (minimum) – „do” (maksimum). Jeśli wynik znajduje się pomiędzy ustalonymi wartościami granicznymi przyjmuje się, że jest on prawidłowy. Oczywiście zdarza się, że czyjś wynik znajduje się w zakresie normy, a jednak może rozwijać się choroba.

Dlatego wyniki powinny być interpretowane przez lekarza! Może on określić rodzaj problemu korzystając z kombinacji wyników innych badań, obrazu klinicznego pacjenta (stan zdrowia) oraz szeregu innych czynników. Warto wspomnieć o często popełnianym przez pacjentów błędzie - wynik „pozytywny” badania obecności czynnika chorobotwórczego (np. wirus zapalenia wątroby typu C) nie oznacza, że wszystko jest w porządku, ale wręcz przeciwnie – że stwierdzono infekcję.

 

Jakie choroby mogą wykryć badania krwi?

Praktycznie wszystkie choroby powodują takie czy inne zmiany w składzie i obrazie krwi. Co więcej, na podstawie badań laboratoryjnych można określić ryzyko zachorowania na choroby, które mogą pojawić się w przyszłości. Warto zwrócić uwagę na możliwości najnowocześniejszych metod diagnostycznych jak biologia molekularna. Np. wykonywane na podstawie próbki krwi badania genetyczne są pomocne w określeniu ryzyka zachorowania np. na nowotwór piersi (mutacja genu BRCA1).

 

WAŻNE

W Polsce na diagnostykę laboratoryjną wydaje się pięciokrotnie mniej niż w Europie Zachodniej i ośmiokrotnie mniej niż w USA. A przecież szybka diagnoza oparta o wiarygodne wyniki badań to większa szansa na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych.
Należy pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych – na zdrowiu nie warto oszczędzać!

 

Dokładnych informacji udzielamy w Gabinecie Zabiegowym tel: 512-418-501,
czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 19.00.

Źródło: Artykuł "Kiedy zrobić badanie ogólne?" mgr Michał Meller.