Artykuł

ZBADAJ SWOJĄ WĄTROBĘ!

Badania HBV i HCV w Przychodni Św. Ojca Pio w Gdańsku

CHORA WĄTROBA TO CHORY CZŁOWIEK. NIE CZEKAJ NA OBJAWY!

Przychodnia Ojca Pio zaprasza do skorzystania z "Promocji w dobrej cenie!". Pakiet badań wątrobowych teraz jedynie 42zł.

Kilka słów o wątrobie?

Wątroba waży ok. 1,5 kg i jest największym organem człowieka. Jest odpowiedzialna za kontrolowanie ok. 500 procesów chemicznych i ponad 5000 funkcji życiowych, m.in.:

  • produkcja żółci, potrzebnej w procesach trawienia i wchłaniania,
  • udział w procesach syntezy (hormonów, enzymów, białek),
  • regulacja produkcji cholesterolu, który m.in. jest składnikiem ścian komórkowych,
  • regulacja gospodarki węglowodanowej (utrzymuje prawidłowe stężenie glikozy we krwi),
  • udział w procesach biotransformacji (degradacji i detoksykacji wielu związków np.: alkoholu),
  • udział w zamianie cukrów i białek na tłuszcze oraz spalaniu kwasów tłuszczowych,
  • magazynowanie różnych składników takich jak glikogen, tłuszcze, węglowodany, białka, witaminy A, D, B9, B12 a także żelazo.

Zaburzenia funkcji wątroby mogą wpływać na osłabienie układu odpornościowego i kumulowanie się toksycznych dla zdrowia substancji. Chora wątroba to chory człowiek, Niestety naukowcom nie udało się dotychczas stworzyć takiego sztucznego organu. Wątroba nie boli, jedynie torebka łącznotkankowa otaczająca wątrobę jest unerwiona. Dolegliwości bólowe o charakterze tępego bólu w prawym podżebrzu mogą świadczyć o powiększeniu się narządu. W konsekwencji procesu zapalnego, wywołanego przez wirus HBV lub HCV, może dojść do zwłóknienia, marskości, niewydolności wątroby, a także raka wątrobowokomórkowego. Tylko wczesna diagnoza daje szanse na podjęcie odpowiedniego leczenia i wyzdrowienie pacjenta.

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B.

WZW typu B to zagrażające życiu zakażenie wirusowe, które atakuje wątrobę. Przyczyną choroby jest HBV (Hepatitis B Virus - wirus zapalenia wątroby typu B). Jest to wirus zwierający kwas DNA i pochodzi on z rodziny hepadnawirusów. HBV jest wirusem hepatotropowym, którego pierwotnym celem komórki wątroby nazywane również hepatocytami. Do zakażenia tym wirusem dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią lub innymi płynami ustrojowymi, konsekwencją czego jest zapalenie wątroby. Wirusowe zapalenie wątroby może mieć formę ostrą lub przewlekłą. Ostre WZW typu B może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcynajczęściej ulega samoistnemu wyleczeniu. Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B może natomiast trwać całe życieprowadzić do bardzo poważnych chorób wątroby, w  tym także raka wątroby. Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B można zapobiec dzięki szczepionce, która jest skuteczna, jeśli wcześniej nie doszło do kontaktu z wirusem. U osób już zakażonych, rozwojowi choroby może zapobiec odpowiednio dobrane leczenie.

Wirus zapalenia wątroby typu B przenosi się przez krew oraz inne płyny ustrojowe. Zakażeniu ulec może każdy, kto nie został przeciw niemu skutecznie zaszczepiony. Przeniesienie wirusa HBV jest możliwe:

  • w sytuacji naruszenia ciągłości skóry skażonym HBV narzędziem medycznym lub przedmiotem niemedycznym - niewyjałowione igły, strzykawki, jak również instrumenty używane w kosmetyce, gabinetach tatuażu, itp.
  • w rezultacie używania należących do osoby zakażonej przedmiotów codziennego użytku, potencjalnie mogących naruszyć ciągłość skóry - szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, cążek itp
  • w trakcie niezabezpieczonych kontaktów seksualnych z zakażonym partnerem, z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, w trakcie porodu i w okresie karmienia.

HBV nie ma w kale, moczu, łzach, ślinie i pocie.

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C.

WZW typu C jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus zapalenia wątroby typu C (Hepatitis C Virus- HCV), który namnaża się w komórkach wątroby wywołując stan zapalny i uszkodzenie tego organu. Choroba rozwija się podstępnie, nie dając charakterystycznych objawów. Nie leczona ujawnia się zwykle po wielu latach, w  okresie marskości wątroby.
Szacuje się, że rocznie w Europie około 86 tys. osób umiera z powodu powikłań wywołanych tym zakażeniem. Przyczyną tak dużej umieralności jest brak świadomości bycia zakażonymszacuje się, że 95% chorych na WZW typu C nie wie o swoim zakażeniu. Stanowi to poważne zagrożenie zdrowia i życia - zbyt późno postawiona diagnoza w wielu przypadkach przekreśla szanse na skuteczne leczenie.

Główną drogą zakażenia HCV jest droga krwiopochodna. Do zakażenia może dojść podczas każdego uszkodzenia skóry, najczęściejwarunkach szpitalnych (Polsce jest to ok. 80% zakażeń) oraz podczas zabiegów medycznych, takich jak: usuwanie znamion, zastrzyki, pobieranie krwi, zabiegi dentystyczne. Duże ryzyko zakażenia (w Polsce szacowane na 60-90%) dotyczy grupy narkomanów używających wspólnych strzykawek i igieł. Na zakażenie wirusem HCV narażone także osoby korzystającezabiegów upiększających, w  trakcie których może dojść do kontaktukrwią, takich jak: manicure, pedicure, wykonywanie tatuażu, kolczykowanie. Ryzyko zakażenia drogą seksualną oraz z matki na dziecko jest niewielkienie przekracza kilku procent. Kobieta zakażona HCV może nawet karmić dziecko piersią.

 

Zbadaj swoją wątrobę!

Wirusy zapalenia wątroby typu B i  C to najczęstsze czynniki sprawcze wirusowego zapalenia wątroby, zarówno postaci ostrej, jak i przewlekłej. Mają zasięg globalny. Wirusy zapalenia wątroby typu B i C mają wiele cech wspólnych - przewlekła forma zakażenia każdym z nich może prowadzić do rozwoju ciężkich chorób wątroby, w tym marskości wątroby oraz
raka wątrobowokomórkowego, a te w konsekwencji mogą spowodować nawet śmierć chorego. WZW typu B jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Cechy przebytego zakażenia HBV stwierdza się u ponad 2 mld ludzi na całym świecie, około 350 milionów osób choruje na przewlekłe WZW typu B. WZW typu C to problem dotyczący około 3% populacji świata. Według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba ludzi zakażonych tym wirusem na świecie waha się od 170 do 300 milionów. Eksperci szacują, że w Polsce wirusem HCV jest zakażonych ponad 700 tys., a wirusem HBV – ok. 600 tys. osób. W  ostatnich latachnaszym kraju częstość zakażeń wirusem HBV znacznie zmalałazwiązkurozpowszechnieniem dostępnych szczepień ochronnych oraz poprawą przestrzegania zasad zapobiegania zakażeniomszpitalachplacówkach ambulatoryjnych. W przypadku HCV brak jednak szczepionki, pozostają jedynie działania profilaktyczne. Warto zwrócić uwagę na samym początku, że ogromna liczba zakażeń pozostaje bezobjawowa lub bardzo skąpoobjawowa. Mimo rosnącej świadomości społecznej i zainteresowania zakażeniami HBV i HCV, poziom powszechnej wiedzy na ten temat jest nadal zbyt niski. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom i zapotrzebowaniu Przychodnia Św. Ojca Pio w Gdańsku zachęca do skorzystania z promowanego pakietu badań "W dobrej cenie" oraz ze szczepień profilaktycznych.