Owoce aronii są doskonałym źródłem witamin, flawonoidów, soli mineralnych, a także pierwiastków takich jak: mangan, bor i jod. Poleca się je osobom mającym problemy z sercem oraz całym układem krążenia. Są także niezwykle korzystne dla ozdrowieńców po COVID-19.

Aronia czarnoowocowa (aronia melanocarpa) jest też potocznie nazywana czarną jarzębiną. Tworzy rozłożyste krzewy rosnące do 2-3 m. Jej kwitnienie przypada zwykle na początek maja, a kwiaty mają kolor kremowobiały. Liście ma ząbkowane po brzegu, w lecie są one ciemnozielone i lśniące. Choć krzewy te raczej nie gromadzą w swych owocach związków niebezpiecznych dla zdrowia (nie wymagają stosowania oprysków preparatami chemicznymi), starajmy się jednak wybierać owoce z upraw ekologicznych. Ważne, aby były położone z daleka od ruchliwych dróg i zakładów przemysłowych. Krzewy aronii nietrudno również uprawiać na własnej działce czy w ogródku.

Cenne owoce

Owoce aronii zaczynają dojrzewać zazwyczaj już w pierwszej dekadzie sierpnia, ale wtedy posiadają jeszcze cierpkawy smak, dlatego zbiera się je dopiero w końcu sierpnia albo we wrześniu. Zbiór może przedłużyć się nawet do późnej jesieni. Owoce można suszyć w lekko podgrzanym piekarniku lub w minisuszarniach. Szybko schną, kiedy się je rozłoży w ciepłym i przewiewnym miejscu, np. na strychu. Po ususzeniu warto je rozdrobnić za pomocą blendera, aby uzyskać lepiej zaparzający się susz.

Owoce aronii są bezkonkurencyjne pod względem bogactwa cennych antocyjanów. Mają również sporo witamin: C, B2, B6, PP, E i karotenu (prowitamina A). Stanowią źródło flawonoidów, katechin, kwasów fenolowych, a także soli mineralnych, w tym rzadkich mikroelementów, jak molibden, mangan, bor i jod. W owocach aronii znajduje się poza tym dużo błonnika.

Na serce i mózg

Organizm ozdrowieńców po przebyciu COVID-19 wskutek dużego ryzyka wystąpienia wielu groźnych powikłań wymaga stałej troski i opieki lekarza specjalisty. Nieocenionym wsparciem dla zdrowia są tu także leki z apteki Pana Boga, o czym obszernie napisałem w mojej nowej książce „Jak odzyskać zdrowie po COVID-19?” (można ją zamówić w księgarniach „Naszego Dziennika”). A do takich leków zaliczamy m.in. owoce aronii, które są wprost bezcenne dla serca i całego układu krążenia.

Warto tę prawdę przypominać szczególnie dziś, gdy ozdrowieńcy po przebyciu COVID-19 często narzekają na kłopoty z sercem. Przetwory z owoców aronii z wyjątkową skutecznością udrożniają naczynia wieńcowe (doprowadzające krew do serca), co ma ogromne znaczenie w przypadku pacjentów, u których obserwuje się zaostrzenie choroby wieńcowej. Aronia polecana jest także osobom, które wskutek COVID-19 przeszły zawał serca lub udar mózgu. Dzieje się tak dlatego, że związki lecznicze w niej zawarte działają skutecznie przeciwzakrzepowo i ochronnie na naczynia krwionośne. Owoce aronii udrożniają także naczynia mózgowe, przez co zdecydowanie poprawia się ogólna wydolność mózgu, m.in. u osób, które zmagały się z zakażeniem przez koronawirusa SARS-CoV-2. Regularne stosowanie wszystkich specyfików z aronii zdecydowanie zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym (alzheimer, parkinson). Niestety, ryzyko ich tworzenia się w przyszłości występuje u ozdrowieńców po ciężkim przebiegu COVID-19. Owoce aronii wykazują niezwykłą właściwość neutralizowania wolnych rodników – głównego sprawcy nowotworów, przedwczesnego starzenia się organizmu, postępującej miażdżycy ogólnej itd. Potwierdzono ponadto, że w sposób znaczący zmniejszają one uboczne działanie leków przeciwnowotworowych i łagodzą skutki radioterapii. Posiadają zdolność obniżania poziomu zdradliwej frakcji LDL cholesterolu. Antocyjany w nich zawarte skutecznie usprawniają mikrokrążenie w gałce ocznej, co jest szczególnie ważne dla chorych na cukrzycę.

Czy istnieją przeciwwskazania?

Nie ma zbyt wiele przeciwwskazań do stosowania przetworów i innych specyfików na bazie owoców aronii. Dotyczą one przede wszystkim ludzi o niskim ciśnieniu krwi, bo owoce te posiadają zdolność obniżania ciśnienia. Kto zażywa z kolei leki na nadciśnienie (hipotensyjne) i chce jednocześnie kurować się aronią, ten powinien również regularnie kontrolować ciśnienie krwi, bo działanie takich preparatów może być wówczas spotęgowane. Raczej nie powinno się przeprowadzać kuracji aronią jednocześnie z zażywaniem preparatów przeciwzakrzepowych.

To ważne

Aronia jest bogata w witaminy, flawonoidy, sole mineralne oraz pierwiastki: mangan, bor i jod. Zaleca się ją osobom, które mają problemy z sercem. Jej regularne stosowanie zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym (alzheimer, parkinson).

Ewa Sądej

Źródło:

Nasz Dziennik, Czwartek, 28 października 2021, Nr 251 (7213)

Pełna treść artykułu dostępna na stronie:
https://wp.naszdziennik.pl/2021-10-28/357136,aronia-pomoc-dla-ozdrowiencow.html

https://sklep.naszdziennik.pl

https://www.szlachetnezdrowie.pl

 

 

aleastudio