BEZDECH SENNY
Kiedy podczas snu Twoje chrapanie jest przerywane przez pauzy w oddychaniu, Twój mózg może nie być wystarczająco dobrze dotleniony. W takiej sytuacji wysyła on sygnały do serca i naczyń krwionośnych aby ciężej pracowały, zapewniając szybszy przepływ krwi. Rodzi to ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, udarów mózgu i niewydolności serca. Na szczęście bezdech senny można łatwo zdiagnozować dzięki badaniu aparatem ApneaLink Plus i stosując odpowiednie kuracje wyleczyć.
ŻÓŁTO- POMARAŃCZOWA WYSYPKA
Wyjątkowo wysoki poziom trójglicerydów (tłuszczy prostych) może powodować wystąpienie wysypki w kształcie bąbelków, zlokalizowanej wokół kostek i palców u rąk i nóg. Hipertrójglicerydemia może doprowadzić do miażdżycy naczyń, a dalej m.in. do choroby niedokrwiennej serca, zawału serca lub udaru mózgu.
CIEMNE PLAMKI POD PAZNOKCIAMI
Jeżeli twoje paznokcie nie uległy żadnemu urazowi, a jednak masz małe plamki zakrzepniętej krwi pod paznokciami, może to wskazywać na zakażenie wsierdzia i doprowadzić do infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Choroba ta najczęściej rozwija się w obrębie zastawek serca. Chorzy na cukrzycę również mogą zauważyć u siebie tego typu objawy, a ludzie z cukrzycą są 4 razy bardziej narażeni na choroby serca niż na udar mózgu.
ZAWROTY GŁOWY
Zawroty głowy są często bezpośrednim wynikiem złego stanu serca, ponieważ nie pompuje ono wystarczająco dużo utlenionej krwi do mózgu. Za większość „sercowych” zawrotów głowy odpowiada miażdżyca, ale mogą one także świadczyć o chorobach takich jak: arytmia, nadciśnienie tętnicze lub kardiomiopatią.
PROBLEMY SEKSUALNE
Niektóre problemy w sypialni mogą oznaczać zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, a także inne choroby układu krążenia. Mężczyźni z zaburzeniami erekcji mogą mieć problemy z wysokim ciśnieniem krwi lub zwężonymi przez nagromadzenie się cholesterolu tętnicami. U kobiet te same problemy mogą objawiać się poprzez zmniejszone libido oraz obniżeniem przyjemności z seksu.
PRZEBARWIENIA SKÓRY
Niebieskie lub szare palce i rąk i nóg mogą być oznaką słabego krążenia utlenionej krwi. Często jest to spowodowane wrodzonymi wadami serca, a także dzięki zwężeniu lub zablokowaniu naczyń krwionośnych, np.: Koronkowy, nakrapiany, fioletowy wzór pojawia się na ciele człowieka w chwili gdy oderwana płytka złogów cholesterolowych utyka w małych naczyniach krwionośnych tuż pod skórą.
PROBLEMY Z ODDYCHANIEM
Uczycie duszności związane z chorobami serca pojawia się po czynnościach, które do tej pory nie sprawiały nam żadnego problemu lub nawet podczas odpoczynku. Duszności tego typu potrafią zacząć się nagle i bez wyraźnego powodu.
OBRZĘKI KOŃCZYN DOLNYCH
Zdarzają się gdy siedzisz lub stoisz przez dłuższy czas, a także często w czasie ciąży. Obrzęki pojawiające się na nogach czy wokół kostek stóp mogą wynikać ze słabego krążenia krwi i niewydolności serca. Zlokalizowane w okolicy brzucha i na nogach zwykle świadczą o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego. Opuchnięcia mogą być także spowodowane przez skrzep, który blokuje powrót krwi z kończyn dolnych do serca. Jeżeli obrzęk wystąpił nagle, od razu skontaktuj się z lekarzem.
ZMĘCZENIE
Za uczcie zmęczenia nie zawsze możemy obwiniać brak dobrego snu. Niewydolność serca także może Cie doprowadzić do osłabienia, ponieważ nasza „pompa” nie tłoczy już wystarczająco dużo krwi do odżywienia wszystkich organów. Zwykle czujemy się dobrze rano, a uczucie zmęczenia narasta w ciągu dnia. Zwróć także uwagę na inne objawy, ponieważ ogólne zmęczenie może być objawem wielu różnych schorzeń, w tym anemii, nowotworów, a nawet depresji.
BÓL W KLATCE PIERSIOWEJ
Ból, który trwa nie więcej niż kwadrans i zaczyna się w klatce piersiowej oraz promieniuje do ramion, szyi lub żuchwy często oznacza dusznicę bolesną. Przedłużający się ból tego typu może oznaczać zawał. Dusznica zazwyczaj pojawia się w czasie wysiłku lub gdy się zdenerwujemy i ustępuje po wypoczynku.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek z tych objawów, to powinniśmy zgłosić się do kardiologa. Natomiast osoby po czterdziestym roku życia taką wizytę powinny sobie zaplanować raz na rok, najrzadziej raz na trzy lata. Lekarz przeprowadzi z nami wywiad, zmierzy ciśnienie, osłucha serce i skieruje na dodatkowe badania, jeśli to konieczne. Zadbajmy o nasze serce, dla nas i dla naszych bliskich.