BEZDECH SENNY TO TYLKO CHRAPANIE.
MIT. Chrapanie może być objawem bezdechu sennego, ale istnieje duża różnica pomiędzy nimi. Ludzie cierpiący na bezdech senny faktycznie przestają oddychać, aż do 400 razy w ciągu nocy. Te przerwy trwają od 10 do 30 sekund i zazwyczaj kończą się parsknięciem, po którym oddech jest brany ponownie. Takie zachowanie łamie nocny cykl prawidłowego snu i jest przyczyną zmęczenia następnego dnia.

BEZDECH SENNY TO NIC WIELKIEGO
MIT. Wszystkie przerwy podczas snu wpływają na nasz umysł i ciało. Nieleczony bezdech senny jest przyczyną zwiększonego ryzyka powstania urazów w pracy, wypadków samochodowych, a także zawałów serca i udarów mózgu.

BEZDECH SENNY BLOKUJE MOŻLIWOŚĆ ODDYCHANIA
FAKT. Najczęstszym typem bezdechu sennego jest obturacyjny bezdech senny (OBS). Dzieje się tak, gdy język, migdałki lub inne tkanki tylnej części gardła zablokują drogi oddechowe. Wtedy podczas próby oddychania, powietrze nie może dotrzeć do płuc. Innym przypadkiem bezdechu sennego jest mniej powszechny centralny bezdech senny. W tym schorzeniu mózg poprostu zapomina wysłać sygnały do mięśni odpowiedzialnych za oddychanie.

TYLKO STARSZE OSOBY CHORUJĄ NA BEZDECH SENNY
MIT. Wszystkie przerwy podczas snu wpływają na nasz umysł i ciało. Nieleczony bezdech senny jest przyczyną zwiększonego ryzyka powstania urazów w pracy, wypadków samochodowych, a także zawałów serca i udarów mózgu.

ALKOHOL POMOŻE CI ŁATWIEJ ZASNĄĆ
MIT. Drink może spowodować senność, ale nie pomoże Ci uzyskać dobrej jakości snu jaki potrzebuje Twój organizm. Alkohol rozluźnia mięśnie w tylnej części gardła, co sprawia, że u osób z OBS łatwiej mogą zablokować się drogi oddechowe. Leki nasenne mają podobne działanie.

OBTURACYJNT BEZDECH SENNY JEST RZADKOŚCIĄ U DZIECI
MIT. Jest to raczej powszechny problem u dzieci. Na OBS choruje co dziesiąte dziecko. Na szczęście objawy tej choroby są łagodne i większość dzieci z niej wyrasta. Jednak rodzice powinni kontrolować stan tej choroby u dzieci, ponieważ może być to początek poważnych medycznych problemów w przyszłości.

UTRATA WAGI CIAŁA MOŻE POMÓC
FAKT. Jesteś w stanie poprawić jakość swojego snu wprowadzając pewne zmiany w swoim życiu. Jeśli masz nadwagę, porozmawiaj z dietetykiem o rozpoczęciu programu odchudzającego. Jeśli palisz papierosy, poproś lekarza o leki, które pomogą Ci rzucić palenie. I pamiętaj! Nawet niewielki, ale regularny wysiłek fizyczny poprawia wydolność naszego organizmu.

UŁOŻENIE SIĘ NA BOKU PODCZAS SNU MOŻE POMÓC
FAKT. Jeśli śpisz na plecach grawitacja może ściągnąć w dół rozluźnione tkanki. W takim przypadku istnieją większe szanse na zablokowanie dróg oddechowych. Śpiąc na boku łatwiej utrzymać otwarte gardło. Istnieją specjalne poduszki utrzymujące Nas w pozycji bocznej. Niektórzy ludzie nawet zasypiają w piżamach z wszytą piłeczką tenisową na plecach.

SPECJALNY USTNIK TAKŻE MOŻE POMÓC
FAKT. Dentysta lub ortodonta może wykonać specjalny ustnik lub inną protezę, która będzie wymuszała taką pozycję dolnej żuchwy i języka, aby zapewnić Nam odblokowane drogi oddechowe przez całą noc.

TERAPIA CPAP JEST EFEKTYWNĄ TERAPIĄ
FAKT. CPAP (Continous Positive Airway Pressure – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) to metoda wspomagania oddychania. Urządzenie składa się z pompy powietrza podłączonej do specjalnej maski na twarz, pokrywającej nos albo nos i usta razem. Dzięki ciągłemu regulowanemu nadciśnieniu wytwarzanemu przez pompę CPAP podtrzymuje (utrzymuje) drogi oddechowe otwarte, przeciwdziałając bezdechowi podczas snu. Terapia CPAP jest najskuteczniejszą metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego.

OPERACJA CHIRURGICZNA TO NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE DLA KAŻDEGO
MIT. Niektórym ludziom operacja może pomóc. Doskonałym przykładem jest dziecko z przerośniętymi migdałkami, które podczas snu blokują drogi oddechowe. Chirurg może usunąć migdałki rozwiązując problem. Jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o zaletach i wadach danej operacji zanim zdecydujesz się na zabieg.

aleastudio