Od wieków wiadomo, że dotyk może być leczniczy dla ciała i umysłu. Dlatego zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty Gabinetu Masażu Sandra Formella znajdującego się w Przychodni Św. Ojca Pio w Gdańsku.
Podczas masażu, terapeuta „ustawia” mięśnie i inne tkanki miękkie w celu poprawy stanu naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poszczególne techniki masażu mogą albo pobudzać, albo uspokajać organizm, w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Podczas masażu wzbudzane są połączenia nerwowe. Generowane w ten sposób sygnały elektryczne rozchodzą się po całym organizmie i wraz z leczniczymi właściwościami dotyku pomagają:

regenerować uszkodzone mięśnie oraz wpływają na aktywność układu mięśniowo-szkieletowego,

pobudzają krążenie krwi,

oczyszczają organizm z produktów przemiany materii poprzez system limfatyczny,

zwiększają aktywności układu odpornościowego,

zmniejszają ból i napięcia mięśni oraz działają uspokajająco.

Masaż może także poprawić samopoczucie poprzez pobudzanie uwalniania endorfin (naturalnych środków przeciwbólowych) oraz zmniejszenia poziomu niektórych hormonów stresu.

Czy istnieje wiele rodzajów masażu?
Zróżnicowanie form masażu zaczyna się od delikatnego głaskania, ugniatania mięśni i innych tkanek miękkich po głębsze techniki manualne. Dlatego istnieje prawie 100 różnych typów masażu i technik pracy z ciałem. Każda technika jest unikalna i stworzona aby osiągnąć konkretny cel. Najbardziej popularne techniki masażu to:

Masaż aromaterapeutyczny: Olejki eteryczne z roślin są wmasowywane w skórę w celu zwiększenia leczniczego i relaksacyjnego działania masażu. Uważa się, że olejki eteryczne mają silny wpływ na nastrój i samopoczucie, stymulując struktury w mózgu człowieka, odpowiedzialne za przechowywanie emocji i pamięć.

Masaż czaszki: Delikatny ucisk głowy i kręgosłupa jest stosowany w celu skorygowania zaburzeń i przywrócenia równowagi przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Masaż limfatyczny: Lekkie, rytmiczne uderzenia są wykorzystywane do poprawy przepływu limfy (bezbarwnego płynu, który pomaga zwalczać infekcje i choroby) w całym ciele. Jedna z najbardziej popularnych form masażu limfatycznego: drenaż limfatyczny ręczny (Manual Lymphatic Drainage), skupia się na odprowadzaniu nadmiaru limfy.

Rozluźnianie powięziowe: Delikatny ucisk i pozycja ciała są wykorzystywane do rozluźnienia i rozciągnięcia mięśni, powięzi (tkanki łącznej) oraz struktur pokrewnych. Ta technika masażu jest wykorzystywana przez wyspecjalizowanych fizjoterapeutów lub masażystów.

Masaż na krześle: W tego typu masażu wykorzystujemy specjalistyczne przenośne krzesło do masażu górnej części ciała w pełni ubranych ludzi. Takie zabiegi można przeprowadzać w przerwach w pracy, w biurach lub innych miejscach publicznych.

Terapia polaryzacyjna: Forma uzdrawiania energią, terapia polaryzacja stymuluje i wyrównuje przepływ energii w ciele, aby poprawić stan zdrowia i samopoczucie.

Refleksologia (terapia „zonowa”): Polega na uciskaniu odpowiednich punktów znajdujących się na stopach: zwanych refleksami, dzięki czemu poprawia się krążenie i stymuluje układ nerwowy. Według zwolenników tej metody każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała.

Rolfing: Metoda stworzona przez dr Idę Paulinę Rolf. Łączy techniki mięśniowo-powięziowe z reedukacją ruchową. Rolfing opiera się na przekonaniu, iż właściwe ułożenie części ciała jest warunkiem zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Rolfing stosuje masaż głęboki oraz ćwiczenia ruchowe, w celu przywrócenia ciału właściwego ułożenia.

Shiatsu: Nazwa pochodzi od japońskiego słowa „shi”, które oznacza „palec” oraz „atsu”, oznaczającego nacisk. Masaż Shiatsu, czasami nazywany Zen Shiatsu, jest japońską formą fizjoterapii. Często jest określany jako odpowiednik akupresury, ale takie porównanie nie do końca jest prawidłowe. Techniki Shiatsu wykraczają poza określone punkty nacisku, włączając w masaż również inne metody, takie jak rozciąganie, czy też rotację, w celu przywrócenia prawidłowego balansu energii w ciele.

Masaż sportowy: Jest często wykorzystywany przez profesjonalnych sportowców oraz inne aktywne osoby, masaż sportowy może zwiększyć wydajność, a także zapobiegać i wręcz leczyć urazy i kontuzje związane ze sportem.

Masaż szwedzki: Różnorodność technik uderzeń i ucisków jest wykorzystywana w celu zwiększenia przepływu krwi do serca, usuwania produktów przemiany materii z tkanek, rozciągania więzadeł i ścięgien, oraz złagodzenia napięcia fizycznego i emocjonalnego.

Masaż punktów spustowych: Mięśniowo-powięziowe „punkty spustowe” to nadwrażliwe miejsca w obrębie napiętego pasma włókien mięśniowych. Bolesne punkty spustowe wyczuwalne są jako zgrubienia i mogą być przyczyną dysfunkcji ruchowych oraz czuciowych. Za przyczynę tych zaburzeń uznaje się miejscowe niedokrwienie oraz nagromadzenie produktów przemiany materii.

Współczujący dotyk: Czuły dotyk i delikatny masaż połączony z rozmową w celu poprawy jakości życia osób starszych, chorych, umierających.

W jakich schorzeniach pomaga masaż leczniczy?
Ogólnie, badacze uważają, że masaż wspomaga leczenie, dodaje energii, skraca czas regeneracji po kontuzji, łagodzi ból i poprawia nastrój. Jest to przydatne przy leczeniu wielu problemów układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak bóle pleców, zapalenia kości i stawów, fibromialgia, skręcenia oraz naciągnięcia. Masaż może również złagodzić depresję u osób z syndromem chronicznego zmęczenia. Może łagodzić przewlekłe zaparcia (gdy masaż jest wykonywana w obszarze brzucha), zmniejszać obrzęki, łagodzić zaburzenia snu, i poprawić własny wizerunek. Krótki masaż w miejscu pracy redukuje stres i zwiększa czujności umysłu. Jedno z badań wykazało, że głęboki masaż tkanek obniża ciśnienie krwi, natomiast inne badania wykazały, że może mieć korzystny wpływ na ból i samopoczucie nawet u pacjentów z zaawansowanym rakiem. Badania kliniczne wykazują, że masaż łagodzi chroniczne bóle pleców skuteczniej niż inne zabiegi (np. akupunktura).

Matki z noworodkami powinny również skorzystać z masażu. Świerze mamy masujące swoje dzieci często nie odczuwają tak mocno depresji poporodowej oraz mają lepsze więzi emocjonalne ze swoimi dziećmi. Natomiast noworodki, które otrzymują masaż od matek często również mniej płaczą, są bardziej aktywne, uczuciowe i towarzyskie. Wcześniaki, które korzystają z terapii masażu przybierają na wadze szybciej niż wcześniaki, które nie korzystają z tego typu terapii.

Badania kliniczne pokazują również, że masaż może być skuteczną metodą leczenia dzieci i młodzieży z wielu problemów zdrowotnych, w tym:

Autyzm: Dzieci z autyzmem, które zwykle nie lubią być dotykane, wykazują mniejsze zachowania autystyczne i są bardziej społeczne po otrzymaniu terapii masażu od swoich rodziców.

Atopowe zapalenie skóry / egzema: Dzieci z łuszczycą i innymi problemami swędzącej skóry doświadczają mniejszych zaczerwienień i innych objawów w przypadku korzystania z masażu pomiędzy objawami choroby. Masaż nie powinien być stosowany podczas zapalenia skóry.

Nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD): masaż może poprawić nastrój u dzieci z ADHD i pomóc im poczuć się mniej nerwowo i nadpobudliwe.

Bulimia: Badania pokazują, że młodzież z tym zaburzenia odżywiania odczuwają mniejszą depresję i niepokój po wizytach gabinecie masażu.

Mukowiscydoza: masaż może zmniejszyć niepokój i poprawić oddychanie u dzieci z tą chorobą płuc.

Cukrzyca: masaż może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i zmniejszyć lęk i depresje u dzieci z cukrzycą.

Reumatoidalne zapalenia stawów: Dzieci z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów w wyniku masażu odczuwają mniejszy ból, złagodzenie sztywności porannych i stanów lękowych.

Potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, jak skuteczne masaż poprawa problemy zdrowotne, i które techniki najbardziej wpływają na organizm. Chociaż masaż najczęściej oferowany jest w prywatnych gabinetach, to powoli coraz bardziej dostępny jest również w innych placówkach opieki zdrowotnej, takich jak przychodnie i szpitale.

Źródło: University of Maryland Medical Center

aleastudio