Jeżeli zastanawiasz się czy jesteś w ciąży, to najlepszym sposobem na sprawdzenie tego stanu jest wykonanie testu ciążowego. Istnieją natomiast pewne wczesne symptomy ciąży, które mogą wskazywać na taką możliwość. Oto kilka z nich:

Plamienia i skurcze
Po zapłodnieniu jajeczko wędruje do macicy, gdzie zagnieżdża się w jej łonie. Ten proces zazwyczaj następuje pomiędzy szóstym a dwunastym dniem od zapłodnienia i może powodować plamienia i lekkie skurcze macicy. Jest to jeden z pierwszych objawów ciąży.
Oprócz plamienia kobieta może również zauważyć białą, mleczną wydzielinę z pochwy. Jest to spowodowane pogrubieniem ścianek pochwy i nie wymaga leczenia. Jeżeli wydzielinie towarzyszy nieprzyjemny zapach lub swędzenie, to należy powiedzieć to swojemu lekarzowi.

Wrażliwe i bolące piersi
Zmiany piersi mogą być kolejnym wczesnym objawem ciąży. Ze względu na szybko zmieniający się poziom hormonów po poczęciu, piersi mogą stać się bardziej wrażliwe, bolące, powiększone. Niekiedy żyły na piersiach stają się bardziej widoczne, a sutki ciemniejsze.
Mogą istnieć jeszcze inne przyczyny powodujące zmiany wyglądu piersi. Jeżeli są to zmiany wynikające z ciąży, to powinny minąć po paru tygodniach, jak organizm przyzwyczai się nowego poziomu hormonów.

Zmęczenie
Zmęczenie to bardzo częsty objaw ciąży, który może nastąpić nawet tydzień po poczęciu. Jest to związane głównie z wysokim poziomem progesteronu, natomiast niski poziom cukru we krwi, obniżone ciśnienie krwi oraz większa produkcja płytek krwi, także mają wpływ.
W tym przypadku poradzić można dużo odpoczynku, oraz dietę bogatą w białko i żelazo.

Poranne nudności
Poranne nudności to słynny objaw ciąży. Prawda jest jednak taka, że nie każda kobieta w ciąży odczuwa takie dolegliwości. Uznaje się, że jest to związane z wysokim poziomu hormonów, które w godzinach porannych są najwyższe. Niektóre kobiety przyznają, że w ich przypadku pora dnia nie miała wpływu i nudności odczuwały przez cały okres ciąży.
Słynne są także zachcianki kobiet w ciąży na różne potrawy, często normalnie nie spożywane razem. Zdarza się także, że jakaś potrawa, jej zapach, albo nawet myśl o jakiejś potrawie powodują natychmiastowe nudności. Najlepiej zachować zdrowy rozsądek i odżywiać się zgodnie z zaleceniami lekarza, a na pocieszenie można powiedzieć, że większość żołądkowych dolegliwości przechodzi w 13 – 14 tygodniu ciąży.

Brak miesiączki
Najbardziej oczywistym, wczesnym objawem ciąży, skłaniającym większość kobiet do wykonania testu ciążowego jest brak miesiączki. Należy także pamiętać, że wczesnym objawem ciąży są plamienia i bywają one często mylone z miesiączką. Jeżeli plamienia są zbyt obfite, to należy skonsultować się z lekarzem.
Nie wszystkie opóźnione miesiączki są spowodowane ciążą. Może się zdarzyć, że zbyt duży przyrost lub utrata wagi wstrzyma okres. Problemy hormonalne, zmęczenie, duży stres to kolejne prawdopodobne przyczyny. Często po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych, także dochodzi do zaburzeń okresu.

Pozostałe częste objawy ciąży:
częste oddawanie moczu, szczególnie po 6 lub 8 tygodniu od poczęcia,

zaparcia, wysoki poziom progesteronu powoduje między innymi spowolnienie procesu przechodzenia pokarmu przez jelita,

wahania nastroju, są powszechne szczególnie w pierwszym trymestrze,

bóle głowy oraz bóle pleców,

zawroty głowy i omdlenia, mogą być spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych, obniżonym poziomem cukru we krwi lub samym obniżeniem ciśnienia krwi.

Kobieta w ciąży może mieć wszystkie przedstawione objawy, albo tylko jeden lub dwa. Jeżeli którykolwiek z objawów ciąży stanie się uciążliwy, porozmawiaj ze swoim lekarzem o sposobach zredukowania tych dolegliwości.

aleastudio