W przypadku bólu pęcherzyka żółciowego domowe sposoby mogą być wsparciem terapii konwencjonalnej. Niezwykle pomocne są kocanka piaskowa, karczoch oraz mniszek lekarski. Zioła te z najlepszym skutkiem można stosować w niezbyt zaawansowanej kamicy żółciowej.

Dolegliwości związane z kamicą żółciową są niezwykle uciążliwe i często utrudniają życie. – Kamica żółciowa to poważny problem wielu ludzi we współczesnym świecie, a najczęściej kobiet po 40. roku życia – mówi Zbigniew T. Nowak, znawca i popularyzator wiedzy z zakresu ziołolecznictwa i zdrowej diety. – Przy niezbyt zaawansowanym schorzeniu warto stosować zioła jako dobre uzupełnienie kuracji zaleconej przez lekarza. Jeśli jednak ktoś cierpi na zaawansowaną kamicę żółciową, należy czym prędzej zdecydować się na zabieg chirurgiczny. Niestety, to nieleczone schorzenie często prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego dróg żółciowych i woreczka żółciowego oraz może się przyczynić do wielu zdrowotnych komplikacji, a przy długotrwałym zaniedbaniu leczenia – nawet do nowotworu – przestrzega nasz ekspert. Dodaje, że wśród ziół korzystnie wpływających na pracę pęcherzyka żółciowego należy wymienić: kocankę piaskową, karczoch czy mniszek lekarski. Temu zagadnieniu nasz rozmówca poświęcił książkę „Zioła na kłopoty z wątrobą i niestrawnością”, którą można nabyć w księgarni
„Naszego Dziennika”.

Kocanka piaskowa

Roślina ta występuje przede wszystkim na terenach suchych oraz na ugorach. Jest pod częściową ochroną gatunkową, ale można ją kupić w sklepach zielarskich lub w aptekach. W ziołolecznictwie stosuje się jej kwiatostan. – Kocanka piaskowa działa rozkurczająco na drogi żółciowe – tłumaczy Zbigniew T. Nowak. – Jest to bardzo wskazane przy kamicy, ponieważ w takich przypadkach przepływ żółci do dwunastnicy jest utrudniony, co powoduje objawy niestrawności, wzdęć i pobolewanie w prawym podżebrzu. Kocanka działa żółciotwórczo, czyli wzmaga produkcję żółci, a to jest wskazane przy niestrawności. Ponadto kocanka piaskowa zapobiega zastojowi żółci w woreczku, który zwiększa prawdopodobieństwo powstawania albo powiększania kamieni żółciowych. Kocanka piaskowa jest pomocna również w stanach zapalnych woreczka żółciowego i dróg żółciowych.
Szczególnie polecam napar z tej rośliny – podkreśla nasz rozmówca. Zaznacza, że po kocankę nie mogą sięgać osoby z ostrą niedrożnością dróg żółciowych, a także z ropniakiem woreczka żółciowego.

Karczoch i mniszek lekarski

– Przy kamicy żółciowej polecam również karczoch – dodaje nasz ekspert. – Możemy kupić gotowe preparaty z tej rośliny lub jej ziele i robić z niego herbatkę. Karczoch ułatwia przepływ żółci, zapobiega również jej zastojowi w woreczku. Usuwa niestrawność, wzdęcia, tępe pobolewania po prawej stronie podbrzusza. Podobnie jak z kocanką należy uważać na jego stosowanie przy ropniaku i ostrej niedrożności dróg żółciowych. Zbliżone działanie do wcześniej opisanych roślin posiada
mniszek lekarski – informuje popularyzator wiedzy z zakresu ziołolecznictwa. Zwraca uwagę, że można go wykorzystać do zrobienia naparu lub herbatki. W tym celu należy zastosować całe ziele, korzeń lub liście. Warto pamiętać, że przy wykorzystaniu korzeni trzeba je gotować około 4 minut pod przykryciem w emaliowanym garnku, a liście parzyć pod przykryciem jak wcześniej wymienione zioła.

Dieta niskotłuszczowa

Kiedy ból pojawia się sporadycznie, jego ryzyko pozwala zmniejszyć spożywanie odpowiednich pokarmów. Codzienny jadłospis powinien opierać się na potrawach ubogich w tłuszcze, a bogatych w węglowodany. Z menu trzeba wyeliminować tłuste mięso i ryby, żółtka jaj, tłuste i smażone potrawy. Należy unikać słodyczy, fast foodów, ostrych przypraw itp. Wskazane są pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo, makarony), kasze oraz warzywa.

Ewa Sądej

Źródło:

Czwartek, 16 września 2021, Nr 215 (7177)

Pełna treść artykułu dostępna na stronie:
https://wp.naszdziennik.pl/2021-09-16/355873,naturalne-sposoby-na-kamice-zolciowa.html

https://sklep.naszdziennik.pl

https://www.szlachetnezdrowie.pl

 

 

aleastudio