Badanie USG jest bardzo wzruszającym momentem dla par spodziewających się dziecka. Mogą wtedy zobaczyć swoje maleństwo, usłyszeć po raz pierwszy bicie serduszka. Z zaciekawieniem obserwują jak ich dziecko się rozwija, pytają o płeć, planując imię, kolory w pokoju dziecięcym i zakup ubranek. Jest wiele radości, kiedy widzimy twarz nienarodzonego dzieciątka, widzimy jak macha „do nas” ręką, jak ssie kciuk, wystawia język czy kopie nóżkami.

Nowoczesne ultrasonografy pozwalają nam zobrazować dziecko w technologii 3D i 4D. Możemy dokładnie zobaczyć rysy twarzy. Posprzeczać się czy nosek jest bardziej mamusi czy tatusia. Możliwe jest również nagranie krótkiego filmu pokazującego aktywności dziecka w jamie macicy. Zdjęcia z takiego USG często trafiają do albumu rodzinnego i z dumą pokazujemy je podczas spotkań z najbliższymi.

Pamiętajmy jednak, że podczas badania lekarz skupia się przede wszystkim na tym, czy dziecko jest zdrowe, czy prawidłowo się rozwija i czy nie widać jakiś nieprawidłowości w tym rozwoju. Korzystajmy więc z nowoczesnych technologii, ale pamiętajmy o tym co najważniejsze, o tym co jest niezmienne od czasów kiedy nawet nie pomyślano o czymś takim jak ultrasonografia.
Dla każdego rodzica najistotniejsze jest przecież to, żeby jego dziecko było zdrowe. Dlatego pomimo, że podczas spotkań z ginekologiem będzie wiele okazji by przyjrzeć się Waszemu dzieciątku, najbardziej kluczowe są dwa badania USG:

1. Badanie wykonywane pomiędzy 11a 13+6 dni tygodniem ciąży . tzw. badanie prenatalne.

Badanie to powinno być wykonywane na najwyższej jakości sprzęcie, przez lekarza który posiada odpowiednie do wykonania tego badania uprawnienia . (tzw certyfikat FMF) – sprawdź nazwiska lekarzy na: https://courses.fetalmedicine.com/lists/web.

Podczas tego badania lekarz ocenia:

  • CRL(długości ciemieniowo- siedzeniową ) wiek ciąży
  • ocenia obecność lub brak kości nosowej
  • mierzy przezierność karkową –NT
  • ocenia wstępnie serce i przepływ przez zastawkę trójdzielną –TV
  • mierzy przepływ przez przewód tętniczy – ductus venosus- DV
  • oraz ocenia anatomię płodu, budowę czaszki, kończyn, obecność nerek, pęcherza moczowego, żołądka, ich położenie, wielkość, symetrię, ciągłość powłok
  • ocenia kosmówkę i ilość wód płodowych

Mając te wszystkie dane wprowadza je do specjalnego systemu uwzględniając dane dotyczące matki i otrzymuje wynik – ryzyko wad genetycznych u płodu. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia nieprawidłowości u dziecka proponujemy również badania biochemiczne z krwi matki (test podwójny).

2. Kolejne badanie to tzw. badanie połówkowe – wykonywane w 20 – 22 tygodniu ciąży.

Podczas tego badania w sposób szczegółowy oceniana jest anatomia płodu. Praktycznie każdy fragment Waszego dzieciątka jest dokładnie oceniany pod względem prawidłowości jego budowy . Najtrudniejsza ale też i bardzo ważna jest dokładna ocena serca dziecka. Wady serca są najczęstszymi wadami u płodu i mogą towarzyszyć zarówno zespołom genetycznym jak i występować spontanicznie.

Zawsze gdy rozmawiamy o badaniach prenatalnych pojawiają się pewne kontrowersje. Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że: badania prenatalne nie służą jedynie temu by wyselekcjonować pacjentki do przerwania ciąży. Wykonujemy je po to by odpowiednio szybko zdiagnozować problem. Po to by pomóc dziecku i jego matce. Dzięki wiedzy którą otrzymamy możemy wybrać czas, w którym dziecko powinno się urodzić , miejsce – np. szpital z odpowiednim zapleczem neonatologicznym oraz sposób porodu (poród drogami i siłami natury czy cesarskie cięcie). Przy niektórych wadach jest również możliwość terapii wewnątrzmacicznej (zabiegi wykonywane również w Polsce), dzięki czemu zwiększamy w znaczny sposób szanse na normalne życie naszych małych pacjentów.

Konkludując – róbcie badania prenatalne – naprawdę WARTO !!!!

Autor: lek. Maksymilian Kurkowski

USG 4D

Badanie USG 3D i 4D powinno być zawsze wykonywane przez lekarza specjalistę, dysponującego odpowiednim sprzętem i oprogramowaniem. Przewagą trójwymiarowego badania USG jest możliwość swobodnego obracania dziecka na ekranie monitora i uzyskania niedostępnych w badaniu 2D przekrojów. Można lepiej ocenić kościec dziecka ponieważ obraz 3D daje zbliżony widok do radiologicznego, ale bez użycia szkodliwych promieni Roentgena. Jest to przydatne w diagnostyce m.in. zespołu Downa.

USG 4D to transmisja „na żywo” z wnętrza macicy, którą możemy zapisać na płycie DVD. Taki film to nie tylko niesamowita pamiątka i niezapomniane przeżycia. Ten przestrzenny obraz zapisany w pamięci aparatu, którego nie możemy dostrzec w żaden inny sposób, pozwala lekarzowi zaobserwować dowolny przekrój. Nawet taki, którego nie oglądano podczas pierwotnego badania. Możliwość wykonania dodatkowych analiz i pomiarów jest niedocenioną zaletą tej metody badania USG.

Badanie USG 4D w Przychodni Św. Ojca Pio
wykonuje lekarz specjalista ginekologii Marcin Piotrowski.

Koszt badania – 250 zł

Informacje i rejestracja pod numerami telefonów 58 769 38 66 /88

 

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej

poniedziałek – piątek  godz. 8:00 – 19:00

nr tel. 58-769-38-66 lub 58-769-38-88

 

aleastudio