Podczas chorób układu oddechowego, oprócz przyjmowania leków przepisanych przez specjalistę, można także wspomagać organizm domowymi inhalacjami. Ich zaletą jest łatwość wykonania i brak skutków ubocznych. Wystarczą tylko odpowiednio dobrane zioła, miska z gorącą wodą oraz ręcznik.

Domowe inhalacje można stosować, kiedy męczy nas kaszel, katar lub zapalenie zatok. Podczas zabiegu do miski z gorącą wodą należy dodać odpowiednie zioła lub olejki eteryczne. Następnie głowę trzeba przykryć ręcznikiem w taki sposób, aby zakryta była także miska. W trakcie parówki należy zamknąć oczy i nie zbliżać twarzy zbyt blisko wody, aby się nie poparzyć. Podczas inhalacji powietrze powinno się głęboko wdychać przez nos, a wypuszczać ustami. Zaleca się, aby zabieg trwał około 15 min, do wystudzenia wody. Jeżeli inhalację robią dzieci, czas należy skrócić do 5 min, a wodę wcześniej lekko przestudzić.

Na kaszel

Dobrym sposobem na zmniejszenie dolegliwości uciążliwego kasłania może być inhalacja z ziół lub olejków eterycznych kupionych w aptece. W przypadku suchego kaszlu należy wykorzystać zioła nawilżające śluzówkę, np. rumianek, rozmaryn, liście szałwii, igły sosnowe. Kiedy mamy mokry kaszel, warto zastosować zioła o działaniu wykrztuśnym, a należą do nich: podbiał, tymianek, koper włoski, owoc anyżu, korzeń lukrecji. Te zioła korzystnie wpływają na układ oddechowy oraz zmniejszają stan zapalny. Podczas parówki nasz organizm poci się, dzięki temu oczyszcza się i unieszkodliwia bakterie wywołujące stany zapalne.

Katar i zatoki

Na zatkany nos i chore zatoki pomogą inhalacje z rumianku bądź szałwii lekarskiej. Wystarczy garść ziół wsypać do miski i zalać gorącą wodą. Przed rozpoczęciem inhalacji, jeśli jest to możliwe, należy z nosa usunąć zalegającą wydzielinę. Parówki mają działanie odkażające, powodują rozrzedzenie wydzieliny, a w konsekwencji udrażniają nos oraz łagodzą objawy zapalenia zatok.

Olejki eteryczne

Pozyskuje się je z bardzo wielu roślin, które w swoich kwiatach, łodydze, korzeniach i nasionach mają cenne substancje. Olejki uzyskuje się poprzez destylację z użyciem pary wodnej, tłoczenie na zimno bądź ekstrakcję z alkoholem. W przypadku chorób oddechowych do inhalacji wykorzystywane są przede wszystkim olejki: eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, sosnowy, tymiankowy, kamforowy. Do gorącej wody wystarczy dodać 10-15 kropel olejku i wdychać przez kilka minut. Działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe oraz przeciwgorączkowe ma olejek eukaliptusowy oraz z drzewa herbacianego. Dodatkowo ułatwiają one odkrztuszanie oraz udrażniają zatkany nos. Olejek z drzewa herbacianego łagodzi objawy uciążliwego kaszlu, zapalenia zatok oraz zmniejsza ból gardła. Nie powinni jednak go stosować alergicy oraz kobiety w stanie błogosławionym. Olejek sosnowy wykorzystywany jest w walce z katarem oraz mokrym kaszlem. Rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej usuwanie. Natomiast olejek tymiankowy mogą stosować osoby mające trudności z odksztuszaniem i oddychaniem.

Źródło: https://sklep.naszdziennik.pl https://www.szlachetnezdrowie.pl

Ewa Sądej „Nasz dziennik” Czwartek, 20 lutego 2020, Nr 42 (6700) – W zdrowym ciele zdrowy duch

 

aleastudio