.
.
Obturacyjny bezdech senny to poważna dolegliwość, choć często lekceważona, gdyż najbardziej „słyszalnym” objawem jest chrapanie. 
.
Obturacyjny bezdech senny (OBS)  to choroba, która charakteryzuje się wielokrotnymi i powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych.

.

OBJAWY

Do charakterystycznych nocnych objawów należy:
  • głośne, nieregularne chrapanie, przerywane nagłą ciszą (nasilające się podczas spania na wznak i po spożyciu alkoholu)
  • niespokojny sen
  • częste przebudzanie się, z uczuciem braku powietrza i przyspieszonym tętnem
  • wzmożona aktywność fizyczna podczas snu i nadmierna potliwość nocna 
  • konieczność częstego oddawania moczu w nocy

 

Oprócz objawów nocnych, choroba charakteryzuje się również objawami dziennymi tj.:

  • poranny ból głowy
  • uczucie zmęczenia i senności bez względu na długość snu
  • suche i spierzchnięte usta po przebudzeniu
  • nadmierna drażliwość i nerwowość
  • trudności z koncentracją i pamięcią

Na ogół chory zgłasza się do lekarza po długich namowach rodziny – żony/męża lub osoby śpiącej w tym samym pomieszczeniu, której przeszkadza głośne, nieregularne chrapanie oraz niepokoją długie przerwy w oddychaniu. Wywiad zebrany od rodziny jest podstawą ustalenia rozpoznania. Często jednak dopiero wystąpienie powikłań lub następstw OBS skłania lekarza do poszukiwania ich przyczyny.

 

PRZYCZYNY

Bezdech może pojawić się, gdy w budowie górnych dróg oddechowych są nieprawidłowości np.: polipy, skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięta po infekcjach tkanka, nieprawidłowa budowa żuchwy ale również otyłość, picie alkoholu. objadanie się przed snem, czy palenie papierosów. 

 

DIAGNOSTYKA I LECZENIE

Przychodnia Św. Ojca Pio dysponuje aparatem ApneaLink Plus, który mierzy poziom bezdechu sennego w nocy. 
Wieloletnie doświadczenie producenta, wysoka jakość wykonania i zaawansowanie technologiczne oraz prostota obsługi sprawiły, że aparaty ApneaLink Plus są najpopularniejszymi aparatami do wstępnej diagnostyki zespołu bezdechu sennego. Pozwalają one na kwalifikację pacjenta do dalszych badań. Teraz, diagnostyka zaburzeń oddychania podczas snu jest łatwiejsze z ApneaLink Plus, w warunkach domowych (zapewnia proste, oszczędne i niezawodne wyniki).

Chorzy z łagodną postacią OBS oraz z postacią umiarkowaną powinni zmienić tryb życia, zredukować masę ciała, przyjmować korzystną pozycję w czasie snu, unikać alkoholu, leków uspokajających i leczyć choroby współistniejące – zgodnie z zaleceniami lekarza po wykonaniu badań. Zdarza się również, że trzeba poddać się zabiegowi laryngologicznemu, by usunąć przeszkodę blokującą swobodny przepływ powietrza. 

W celu zarejestrowania się na badanie bezdechu sennego (aparatem ApneaLink wraz z konsultacją lekarską po badaniu) w naszej Przychodni zapraszamy do kontaktu:
Więcej informacji na temat bezdechu sennego można znaleźć w kolejnych artykułach na naszej stronie internetowej:

 

 

aleastudio