CHOROBA Z LYME – Bolerioza nazywana jest także chorobą z Lyme. To w okolicach miast Lyme i Old Lyme w stanie Connecnicut w USA w 1975r. powiązano ugryzienia kleszczy m.in. z objawami zapalenia stawów i zmianami skórnymi, na które skarżyli się mieszkańcy.

Podstępna choroba
Borelioza przebiega w dwóch fazach – wczesnej, trwającej do kilku tygodni od zakażenia i późnej, mogącej trwać nawet lata. Różnią się one objawami, których liczba powoduje często błędne diagnozowanie. U różnych osób choroba może przebiegać całkowicie odmiennie. Ważne, by zgłaszać lekarzowi wszystkie niepokojące objawy – nawet te pozornie niezwiązane z ukąszeniem przez kleszcza.

Krętki boreliozy atakują układ nerwowy (penetrują płyn mózgowo rdzeniowy, mózg i opony mózgowo-rdzeniowe) krótko po zakażeniu, wpływając na zachowanie osoby zarażonej. Borelioza bywa więc mylona z chorobami psychicznymi, nerwicą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, wadami serca, stwardnieniem rozsianym czy chorobą Alzheimera. Tylko rozpoznany rumień wędrujący jest potwierdzeniem zakażenia i podstawą do rozpoczęcia leczenia. Jeśli nie wystąpił (został zignorowany lub pomylony z innym objawem), do zdiagnozowania boreliozy konieczne jest wykonanie testów diagnostycznych.

PAMIĘTAJ! Ukąszenia kleszcza mogłeś nie zauważyć. Nie ignoruj objawów, tylko wykonaj badania na przeciwciała IgG oraz IgM Boreliozy w Przychodni Św. Ojca Pio w Gdańsku.

Objawy boreliozy wczesnej:

rumień wędrujący i inne zmiany skórne,
objawy grypopodobne kilka lub kilkanaście dni po ugryzieniu
Objawy boreliozy późnej:

przedłużający się stan podgorączkowy, dreszcze, poty z nieznanych przyczyn,
nawracające bóle głowy, mięśni i stawów,
dezorientacja, zagubienie, oszołomienie,
huśtawki nastrojów, depresja,
zaburzenia snu,
duszność, kaszel,
nagłe problemy ze słuchem,
powiększone węzły chłonne,
nawracającebule brzucha,
wszelkiego rodzaju nagłe i nawracające objawy, które wcześniej nie występowały

Leczenie boreliozy nie jest łatwe
Walkę z chorobą, zarówno w początkowej fazie, jak i w fazie przewlekłej toczy się za pomocą antybiotyków. Przestrzeganie zaleceń lekarskich przez cały czas trwania leczenia daje szansę na całkowite wyleczenie. Większe szanse na powodzenie leczenia istnieją we wczesnej fazie choroby, ale i stadium przewlekłe w wielu przypadkach udaje się zakończyć powrotem do zdrowia.

Rumień wędrujący
U 30–40% osób zakażonych boreliozą, w miejscu ukąszenia pojawia się tzw. rumień wędrujący. To odpowiedź organizmu na rozprzestrzeniające się krętki. Najczęściej jest to koncentryczna, czerwona plama o różnej średnicy (zwykle ok. 5 cm). Środek rumienia jest znacz nie bledszy od zewnętrznego obwodu. Rumień pojawia się kilka dni po ugryzieniu i znika po krótkim czasie bez śladu. Zniknięcie rumienia nie oznacza jednak końca choroby! Pojawienie się rumienia jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza.

aleastudio