Problemy z nerkami mogą nasuwać wiele pytań, na które powinien odpowiedzieć specjalista. Najlepszym specjalistą będzie lekarz nefrolog, czyli lekarz zajmujący się nieinwazyjnym leczeniem schorzeń nerek. Jeśli przygotowujesz się do swojej pierwszej wizyty u takiego specjalisty, na pewno zastanawiasz się jak to może wyglądać.

Zazwyczaj podczas pierwszej wizyty u nefrologa, lekarz przeanalizuje twoją historię choroby, przeprowadzi wywiad lekarski i w razie potrzeby zleci komplet badań takich jak: badanie krwi, badanie moczu, USG nerek…

Najważniejszym elementem pierwszej wizyty jest wywiad lekarski. Nefrolog zada Ci wiele pytań, aby jak najlepiej ustalić Twój stan zdrowia. Ty także możesz zadać lekarzowi dużo pytań, aby jak najlepiej zrozumieć w jaki sposób działają twoje nerki i jaki mają wpływ na twoje zdrowie.

Dobrze jest zabrać ze sobą wszelkie wyniki badań jakie posiadamy, np.:

wyniki badań laboratoryjnych

wyniki badań radiologicznych (RTG, USG, tomografia komputerowa)

informacje o stosowanych dietach

wszystkie leki jakie obecnie używasz

listę prowadzących lekarzy z danymi kontaktowymi

informację o przebytych chorobach w rodzinie

Kiedy rozmawiasz z nefrologiem musisz być szczery w kwestii swojego zdrowia. Nie obawiaj się uczciwie odpowiadać na pytania, takie jak: Czy palisz papierosy? Czy próbowałeś rzucić palenie, ale jesteś za słaby? Czy zawsze przestrzegasz diety? Czy czasami zapominasz przyjąć swoje dawki leków lub przyjmujesz je po czasie? To są istotne informację, które pozwolą lekarzowi lepiej zdiagnozować twój przypadek i ustalić leki.

Upewnij się, jakie masz możliwości leczenia. Zadaj pytanie: Co stanie się z Twoimi nerkami teraz i w najbliższych latach? Jeśli jest coś niejasnego dla ciebie, poproś lekarza o dodatkowe wyjaśnienia zanim wyjdziesz z gabinetu.

Nefrolog jest specjalistą w diagnozowaniu schorzeń nerek i ich nieinwazyjnego leczenia. Chociaż problemy z nerkami mogą być niepokojące, to pocieszającym jest wiedzieć, że jest ktoś taki jak nefrolog. Ktoś kto ma wiedzę, aby pomóc zachować prawidłową czynność naszych nerek oraz leczyć ich niewydolność.

aleastudio