Aktywność fizyczna służy naszemu zdrowiu. A co z oczami? Czy również możemy je ćwiczyć? Przedstawiamy pięć skutecznych ćwiczeń, dzięki którym zwiększymy szansę na długie cieszenie się dobrym wzrokiem.

Za poruszanie okiem odpowiedzialne są mięśnie. To one wykonują największą pracę w ciągu dnia, powodując napięcia i usztywnienia. Kiedy nasze oczy niewiele pracują, mięśnie mogą być słabe. Wówczas długotrwałe czytanie, czyli patrzenie w jeden punkt i nieustanne wodzenie wzrokiem za tekstem, będzie dla oka dużym wysiłkiem. Czytanie małych liter lub pod złym kątem, np. w pozycji leżącej, oglądanie telewizji w ciemności po prostu szkodzi naszym oczom.

Nieprawidłowe napięcie mięśni wzrokowych powoduje zmianę w ustawieniu, a nawet w kształcie gałki ocznej, przez co widziany obraz staje się mniej ostry, a wada wzroku się utrwala.

Spróbujmy ćwiczeń, które pomogą nam wzmocnić wzrok.

Ćwiczenie wzmacniające

Wykonuj je przynajmniej 2-3 razy dziennie. Ich regularne stosowanie może doprowadzić do zatrzymania wady wzroku, a nawet jej zmniejszenia.

Ćwiczenie 1

Zasłaniając jedno oko ręką, wpatruj się w trzymaną w drugiej ręce kartkę. Tekst zbliżaj powoli do twarzy, aż zacznie się rozmazywać. Ćwiczenie powtórz kilkakrotnie, także na drugie oko.

Ćwiczenia rozluźniające

Kiedy w wyniku długotrwałego stresu, napięcia i zmęczenia przed oczami pojawiają się plamy, a obraz nagle staje się nieostry, musisz rozluźnić narząd wzroku.

Ćwiczenie 2

Usiądź przy stole, utrzymując głowę w pozycji prostej kręgosłupa. Łokcie podeprzyj o blat stołu i rozgrzej dłonie, pocierając energicznie o siebie. Ciepłe ręce przyłóż na zmęczone oczy środkiem dłoni tak, by palce łączyły się na czole.

Oddychaj spokojnie, zamknij oczy, nie uciskaj nosa ani powiek, ale odpręż się i przypomnij sobie coś miłego. Poczekaj, aż twoje oczy ogarnie ciemna czerń. Dopiero teraz zabierz ręce i powoli otwórz oczy, mrugając nimi intensywnie.

Ćwiczenie 3

Metr od swojego miejsca pracy powieś na ścianie na wysokości oczu rysunek przedstawiający pofalowaną taflę wody. Kilkakrotne wodzenie wzrokiem po linii wody, bez poruszania głową, usuwa oznaki zmęczenia, dlatego warto wykonywać to ćwiczenie jako przerwę w pracy nawet kilka razy w ciągu jednego dnia.

Ćwiczenia odprężające

Mogą wpływać na poprawę jakości widzenia nawet w przypadku osób ze stwierdzoną zarówno krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością.

Ćwiczenie 4

Skoncentruj się na gumce umieszczonej na końcu ołówka przyłożonej jak najbliżej oka i odsuwaj go od siebie.

Przyłóż ołówek z gumką blisko oka i zataczaj nim koła, oddalając go od siebie. Drugie oko zakryj ręką. Wódź za gumką najpierw jednym okiem, potem drugim. Ćwiczenie powtórz kilkakrotnie.

Ćwiczenie 5

Aby ćwiczyć akomodację oka, możesz także rysować oczami:

  •  zataczaj duże leżące ósemki, rozpoczynając ruch oka w lewą stronę na dół;
  • patrz kolejno w górę, w dół, w lewo, w prawo i po przekątnych, w narożniki pokoju;
  • rysuj oczami koła najpierw w prawą, a potem w lewą stronę.

Źródło: https://sklep.naszdziennik.pl https://www.szlachetnezdrowie.pl

Emilia Przepióra „Nasz dziennik” Czwartek, 24 października 2019, Nr 248 (6604) – Zdrowy Styl Życia

aleastudio