W ostatnich tygodniach nad Polskę zawitały upały i w końcu można więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Jednak zbyt długi czas na słońcu może spowodować poparzenia słoneczne, zmarszczki lub przebarwienia skóry. Właściwa ochrona przed słońcem może temu zapobiec, nie narażając nas na raka skóry.

Sytuacja komplikuje się jednak, kiedy w drogerii stajemy przed kilkoma rzędami kosmetyków do ochrony przed promieniowaniem słonecznym i nie wiemy co wybrać. Skąd wiedzieć, co będzie najlepsze?

Najlepsze reguły zapewniające ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.
Istnieje kilka podstawowych zasad:

Codziennie i o każdej porze roku używaj kremu, który chroni przed promieniowaniem UVA oraz UVB o faktorze nie mniejszym niż 30.
Spędzając czas na świeżym powietrzu pamiętaj o ponownym nakremowaniu się w odstępach nie krótszych niż 2 godziny, a w przypadku mocnego pocenia się lub kąpieli nawet szybciej.
Podczas upałów ogranicz swój pobyt na słońcu w godzinach od 10 do 16. W tym czasie promieniowanie UVB jest najsilniejsze.
Wychodząc na pełne słońce nie zapomnij o nakryciu głowy osłaniającym twarz, okularach przeciwsłonecznych z filtrami UVA i UVB, oraz o przewiewnym ubraniu z długim rękawem.
Wszystko o kremach przeciwsłonecznych
Istnieje wiele rodzajów kremów, balsamów oraz olejków przeciwsłonecznych z różnymi dodatkami i o różnych stopniach ochrony. Który będzie najlepszy? Dermatolodzy mawiają, że: „Najlepszy krem przeciwsłoneczny to ten, który naprawdę będziesz używał”.

Krem przeciwsłoneczny o szerokim spektrum, czyli taki który zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA (które wywołuje bruzdy, zmarszczki i prowadzi do raka skóry) oraz promieniowaniem UVB (które wywołuje poparzenia skóry i także może doprowadzić do raka). Tą informację powinniśmy znaleźć na opakowaniu każdego kremu.
Kremy przeciwsłoneczne wodoodporne, które standardowo powinny zapewnić nam ochronę od 40 do 80 minut po wejściu do wody. Pamiętaj, że każdy produkt może zapewniać inny stopień wodoodporności, dlatego należy sprawdzić na opakowaniu kiedy należy nakremować się ponownie.
SPF – jest to miara, która pokazuje jak dobrze krem filtruje promieniowanie UVB. Im wyższa wartość SPF, tym lepsza ochrona. Jednak bez względu na wysokość SPF powinniśmy kremować się co dwie godziny.
Kremy, mleczka, emulsje i spraye do codziennej pielęgnacji, które zawierają filtry UVA i UVB. Są bardzo pomocne w zabezpieczaniu przed nadmiernym promieniowaniem, jednak nie powinny zastępować dedykowanych kosmetyków do ochrony przed słońcem.
Kto powinien używać kremów przeciwsłonecznych? Odpowiedź jest prosta: Każdy, powyżej 6 miesiąca życia. Dzieci poniżej tego wieku powinny nosić odzież z długimi nogawkami i rękawkami.
Pamiętaj, że kremy przeciwsłoneczne posiadają swoją datę przydatności. Przeterminowane kosmetyki należy wyrzucić.
Inne sposoby ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym
CIEŃ:
Odpowiednie miejsce w cieniu w skwarny dzień, to dobry wybór. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie UVB odbija się od piasku, wody czy betonu. Dlatego cień nie zapewnia pełnej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem.

NAKRYCIA GŁOWY:
Czapki, kapelusze lub inne nakrycia głowy, które posiadają szerokie brzegi dobrze zabezpieczają naszą twarz i kark oraz chronią głowę przed przegrzaniem.

ODPOWIEDNIE UBRANIA:
Nasze ubrania są często najlepszym zabezpieczeniem przed szkodliwym promieniowaniem słońca. Także im więcej zasłaniają tym lepiej. Planując aktywności na pełnym słońcu najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczną odzież typu outdoor, która zapewnia wysoki poziom ochrony UPF (Ultraviolet Protection Factor). Dla przykładu biała koszulka zapewnia UPF 5, natomiast koszulka ze spandex-u posiada UPF na poziomie 50 lub więcej.

aleastudio