Istnieje wiele czynników, które mogą powodować neuropatie obwodową, więc często trudno jest dokładnie określić jej pochodzenie. Neuropatia może wystąpić w następujący sposób:

Neuropatia nabyta, spowodowana przez czynniki środowiskowe, takie jak toksyny, urazu, choroby lub zakażenia. Znane przyczyny nabytych neuropatii to:

cukrzyca
wiele rzadkich chorób dziedzicznych
alkoholizm
niedobory żywieniowe oraz niedobory witaminy
niektóre rodzaje raka i chemioterapii stosowane w ich leczeniu
sytuacje, w których nerwy są niesłusznie atakowany przez własny układ odpornościowy organizmu lub uszkodzone przez nadmierne agresywną odpowiedzi organizmu na uszkodzenia
niektóre leki
choroby nerek lub tarczycy
zakażenia takie jak: choroba z Lyme, półpasiec, lub AIDS

Neuropatia spowodowana chorobami dziedzicznymi, choć jest to raczej rzadkość. Wśród chorób genetycznych, przekazywanych z rodzica na dziecko, najczęstszym jest choroba Charcot-Marie-Tooth typu 1-go. Charakteryzuje się słabości w nogach oraz, w mniejszym stopniu słabością ramion. Objawy pojawiają się zazwyczaj w okresie od połowy dzieciństwa do 30 r.ż. Choroba ta jest spowodowana degeneracji błony, która zwykle otacza nerwy i pomaga przeprowadzać impulsy elektryczne niezbędne aby wywołać ruch mięśni.

Neuropatia idiopatyczna powstająca z nieznanej przyczyny. Aż jedną trzecią wszystkich neuropatii klasyfikuje się w ten sposób.

aleastudio