Kiedy pamięć się pogarsza i coraz trudniej nam się skoncentrować, warto przyjrzeć się swojej diecie. Stosując zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i składniki mineralne, poprawiamy pracę całego naszego organizmu, w tym mózgu. Jakie produkty zatem powinien zawierać nasz jadłospis?

Za naszą pamięć odpowiadają neurony w mózgu i układzie nerwowym. Ich zadaniem jest przesyłanie impulsów elektrycznych w celu przekazywania informacji z jednego układu do drugiego. Swoją energię czerpią z pożywienia, które dostarczamy organizmowi.

Co jeść?

W codziennej diecie osób dbających o pamięć nie może zabraknąć produktów pełnoziarnistych wzmacniających nasz układ nerwowy. Produkty takie jak płatki owsiane, kasza są doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, które są energią dla naszego organizmu. W jadłospisie uwzględnijmy też warzywa i owoce, szczególnie te zawierające przeciwutleniacze, które chronią neurony przed wolnymi rodnikami. Duże znaczenie dla pamięci mają jagody, seler naciowy, marchewka, papryka, kapusta, rośliny strączkowe. Funkcjonowanie mózgu wspomaga lecytyna. Najlepsze jej źródło to żółtko jajek. Nie strońmy zatem od nich. Z kolei tłuszcze omega-3 są składnikiem błony komórkowej i pomagają w wytwarzaniu neuroprzekaźników. Gdzie je znajdziemy? Otóż najwięcej mają ich ryby, orzechy, oleje. Produkty te zawierają także witaminę E dodatkowo spowolniającą proces starzenia się komórek.

Na szczególną uwagę w przypadku wspomagania naszej pamięci i koncentracji zasługuje magnez i potas. Ten pierwszy pierwiastek znajdziemy we wspomnianych już warzywach strączkowych, orzechach, ale także pestkach dyni i słonecznika, sporą ilość zawiera też kakao. W potas natomiast bogate są pomidory, banany, buraki, ziemniaki, suszone owoce, np. śliwki, morele, daktyle.

Żelazo z kolei pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu i rozwoju układu nerwowego, szczególnie mózgu, a jego niedobór może pogorszyć zdolności umysłowe. Znajdziemy je w chudym, dobrym gatunkowo mięsie, nasionach strączkowych, zielonych roślinach (np. natce pietruszki), w jajach, kapuście, burakach, dyni, brokułach, bananach.

Powinniśmy spożywać posiłki małe, ale często i w miarę regularnie. Pozwoli to na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi, co zapewni pracę mózgu na najwyższych obrotach. Rzadkie, obfite posiłki prowadzą do gwałtownego wzrostu i szybkiego spadku cukru, co objawia się sennością i zaburzeniami koncentracji.

Należy też pić dużo wody i innych płynów, które wspomagają przemiany biochemiczne w mózgu.

Tego unikajmy

Często zadawanym pytaniem jest: co jeść, by mieć dobrą pamięć i poprawić koncentrację? Tymczasem warto zadać sobie też pytanie: jakiej żywności unikać? Jakie produkty szkodzą naszemu organizmowi, w tym naszemu mózgowi? Na pewno te wysoko przetworzone, które nie tylko nie dostarczają nam niezbędnych składników pokarmowych, ale wręcz poprzez zawartość wielu chemicznych dodatków mogą nam szkodzić. Koncentracji i dobrej pamięci nie sprzyjają także słodycze. Cukier (szczególnie ten wysoko przetworzony) ma dramatycznie zły wpływ na ludzki mózg, zaburza jego pracę. Spożywanie go w zbyt dużej ilości może prowadzić do insulinooporności mózgu, która jest prostą drogą do neurodegeneracji. Unikajmy też tłustego mięsa, które zwiększa ryzyko miażdżycy, a ta może uszkodzić tętnice doprowadzające tlen i składniki pokarmowe m.in. do mózgu.

To jest ważne

Dobra pamięć i koncentracja to także zasługa zdrowego stylu życia, a więc niepalenia papierosów i unikania alkoholu, który po prostu uszkadza mózg. Dbajmy też o odpoczynek i o dostateczną ilość snu. Jeśli śpimy krócej, niż potrzebujemy, zaczyna zawodzić pamięć i stajemy się bardziej rozkojarzeni.

I na koniec – ruszajmy się. Aktywność fizyczna dotleni nasz organizm, a dostateczna ilość tlenu poprawi funkcjonowanie pamięci.

Źródło: https://sklep.naszdziennik.pl https://www.szlachetnezdrowie.pl

Anna Zalech „Nasz dziennik” Czwartek, 24 października 2019, Nr 248 (6604) – Zdrowy Styl Życia

aleastudio