Ortoptyka to dział okulistyki zajmujący się badaniem zaburzeń ustawienia i ruchów gałek ocznych. Mogą z niej skorzystać dzieci i dorośli. Leczenie odbywa się w gabinecie za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń.

– Nasz syn miał spore problemy z przepisywaniem do zeszytu zadań z tablicy – mówi mama 10-letniego Karola z Warszawy.  – Przede wszystkim robił to bardzo wolno, a do tego pisał niewyraźnie. Literki nie mieściły się w linijkach. Wykazywał również niezgrabność ruchową (miał trudności z zakresu integracji sensorycznej dużej i małej), np. nie trafiał w piłkę, gdy chciał strzelić gola. Myśleliśmy z mężem, że ma jakąś wadę wzroku, dlatego byliśmy dwa razy u okulisty. Okazało się jednak, że Karol nie
potrzebuje okularów, tylko rehabilitacji oczu u ortoptyka – wspomina mama 10-latka.

Kiedy do specjalisty?
Pani Jolanta wyjaśnia, że ortoptyka poleciła im znajoma. – Najpierw umówiliśmy się na diagnozę, z której wynikało, że Karol potrzebuje ćwiczeń oczu – opowiada nasza rozmówczyni. – Wada, którą posiadał, utrudniała mu funkcjonowanie w codziennym życiu. Między innymi to z jej powodu wolniej pracował na lekcjach. Po dziesięciu spotkaniach, na których ćwiczył gałki oczu, odczytując z tablic różne znaki, znacznie lepiej zaczął pisać. Nie minęły wszystkie trudności naszego syna, ale poprawiła się także jego precyzja w kontakcie z piłką. Nawet chętniej zaczął w nią grać, wcześniej raczej unikał tego sportu – opowiada mama Karola. Dodaje, że w najbliższym czasie planują wizytę kontrolną, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Diagnoza u ortoptyka jest wskazana, gdy dziecko np. narzeka na ból oczu, głowy, szybko męczy się podczas czytania lub pisania, przechyla głowę. Warto także udać się na konsultację, kiedy widzimy, że młody człowiek podczas czytania opuszcza lub dodaje litery, ma niski poziom graficzny pisma lub pisze litery i cyfry z lustrzanym odbiciem.

Ćwiczenia ortoptyczne
Polegają one na pobudzaniu czynności ośrodków mózgowych odpowiedzialnych za wrażenia wzrokowe i ruchy gałek ocznych.
Ich celem jest poprawa koordynacji całego procesu widzenia, na który składa się percepcja oczna, interpretacja mózgowa obrazu, ruch mięśni gałkoruchowych. Ćwiczenia ortoptyczne przynoszą dobry efekt szczególnie w przypadku wad o niezbyt dużym kącie zeza. W niektórych przypadkach mogą zwiększać także działanie terapeutyczne okularów, pryzmatów, środków farmakologicznych czy leczenia operacyjnego. Do ćwiczeń wykorzystuje się specjalistyczne aparaty ortoptyczne, takie jak np.
synoptofory. Umożliwiają one nie tylko badanie, ale również rehabilitację wzroku.

Ewa Sądej

Źródło:

Nasz Dziennik, Czwartek, 9 września 2021, Nr 209 (7171)

https://sklep.naszdziennik.pl

https://www.szlachetnezdrowie.pl

 

 

aleastudio