Ciąża nie tylko zmienia Twoje ciało, ale także Twoje emocje i styl życia. Przedstawiamy kilka podstawowych faktów, które pomogą Ci zrozumieć proces owulacji i zwiększą Twoją szansę na zajście w ciążę.

Miesiączka
Pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego to pierwszy dzień miesiączki. Trwa ona zazwyczaj od 3 do 7 dni. Następnie Twoje ciało przygotowując się do owulacji rozpoczyna produkcję hormonu folikulotropowego (FSH), głównego hormonu odpowiedzialnego za produkcję dojrzałych komórek jajowych. W specjalnych pęcherzykach znajdujących się w jajnikach dojrzewa zazwyczaj jedna komórka jajowa oraz produkowany jest estrogen. Rosnący poziom estrogenu powoduje, że błona śluzowa wyściełająca macicę rozrasta się w związku z akumulacją składników odżywczych i krwi. Dzięki temu w przypadku zajścia w ciążę zapłodnione jajeczko będzie miało odpowiednie warunki do rozwoju.

Co dzieje się podczas owulacji?
Przeciętna długość cyklu menstruacyjnego wynosi od 28 do 32 dni. Owulacja zazwyczaj występuje pomiędzy 11 a 21 dniem tego cyklu. Wysoki poziom estrogenu ostatecznie doprowadza do szybkiego wzrostu poziomu hormonu luteinizującego (często nazywa się to „falą LH”). Fala LH to ostatni czynnik wyzwalający pełną dojrzałość jajeczek i ich uwalnianie z pęcherzyka. Jednocześnie śluz w szyjce macicy staje się bardziej gęsty i śliski, umożliwiając plemnikom łatwiejsze poruszanie się.

Cała tajemnica polega na odpowiednim zgraniu w czasie
Kobieta rodzi się z 1 do 2 milionów komórek jajowych, z czego w ciągu życia, w procesie owulacji uwalnia 300 do 400 jajeczek. Zazwyczaj z pęcherzyka w jajniku uwalnia się jedno jajeczko i jajowodem zmierza do macicy. W tym czasie może dojść do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Jeżeli żaden plemnik nie dotarł na czas, a ma na to ok. 24 godziny od opuszczenia jajników przez komórkę jajową, trafia ona do macicy i rozpuszcza się. Przydatną informacją, ułatwiającą zaplanowanie odpowiedniego zgrania w czasie, jest fakt ich plemniki potrafią przeżyć około 3 do 5 dni w szyjce macicy.

Kiedy są „dni płodne”?
Generalnie największe szanse na zajście w ciążę są wtedy, gdy sex odbywa się 1 do 2 dni przed owulacją. Jeśli masz regularny 28 dniowy cykl, odlicz 14 dni od daty spodziewanego rozpoczęcia miesiączki, aby zlokalizować swoje dni płodne. Najlepiej zaplanować sex co drugi dzień w tym okresie. Miej na uwadze że sex każdego dnia może obniżyć liczbę plemników w spermie Twojego mężczyzny.

Monitorowanie owulacji termometrem
W chwili w której Twoje ciało uwalnia komórkę jajową z jajnika do gry wkracza progesteron. Ten hormon wspomaga budowę odpowiedniego środowiska w macicy do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Powoduje on także nieznaczny wzrost temperatury ciała, co pozwala na zlokalizowanie owulacji. Codzienne poranne pomiary temperatury przed wstaniem z łóżka pomogą ustalić rozpoczęcie „dni płodnych”. Niestety ta metoda nie jest zbyt dokładna.

Monitorowanie owulacji poziomem hormonów
Dokładniejszą metodą wychwycenia owulacji jest pomiar hormonu luteinizującego LH. Gwałtowny wzrost poziomu tego hormonu (zwany także falą LH) powoduje uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyków w jajnikach. Przeważnie owulacja rozpoczyna się 36 godzin po fali LH. Odpowiednie testy można zakupić w aptekach lub niektórych drogeriach. Najlepiej pierwsze badanie wykonać na dzień lub dwa przed oczekiwanym wzrostem poziomu hormonu LH, aby lepiej zauważyć jego gwałtowny przyrost.

Ostatni etap całego cyklu miesięcznego
W ostatnim etapie Twoje ciało produkuje progesteron. Jeżeli do macicy dotrze zapłodniona komórka jajowa, to hormon ten pomaga w jej odpowiednim zagnieżdżeniu w łonie macicy. Jeżeli jajeczko nie jest zapłodnione, poziom progesteronu maleje i rozpoczyna się menstruacja.

Sposoby wzmocnienia owulacji
Istnieje coraz więcej dowodów na wpływ środowiska na płodność. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę, to powinnaś:
Przeprowadzać regularne badania ginekologiczne.
Jeść więcej pokarmów bogatych w kwas foliowy.
Używać ekologicznych produktów oraz spożywać żywność ekologiczną.
Unikać elementów plastikowych (w tym folii).
Utrzymywać prawidłową masę ciała przez ćwiczenia i dietę.
Unikać alkoholu i kofeiny.

Wiek wpływa na płodność
Płodność spada wraz z wiekiem. Obniża się również skuteczność leczenia niepłodności. Eksperci twierdzą, że jeżeli po upływie 35 roku życia kobieta bezskutecznie, przez 6 miesięcy próbuje zajść w ciążę, to powinnaś zgłosić się do lekarza. Z wiekiem także spada ilość plemników w spermie oraz ich ruchliwość. Nie ma jednak dolnej granicy wieku po której mężczyzna nie może zostać ojcem.

Jak mężczyźni mogą zwiększyć swoją płodność?
Umiejętnie radzić sobie ze stresem.
Utrzymywać odpowiednią wagę ciała.
Dieta bogata w cynk, selen i witaminę E znajdujące się m.in. w: mięsie, produktach pełnoziarnistych, owocach morza, jajkach, orzechach.
Utrzymywać chłodne jądra. Długie, gorące kąpiele lub sauny mogą zmniejszyć liczbę plemników.

aleastudio