Zanim zaczniecie wybierać imię dla malucha czy malować pokój dziecięcy, warto pomyśleć o tym jak przygotować swoje ciało i zmienić swój styl życia.
1. Zacznij się ruszać
Zacznij ćwiczyć i wróć do formy. Nawet jeśli wiesz, że już niedługo Twoja talia zniknie na jakiś czas, warto być wygimnastykowanym. Pomoże Ci to łatwiej przejść przez okres ciąży i czas porodu. Ćwicząc conajmniej 30 minut dziennie poprawiamy stan naszego układu krążenia na cały dzień. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie to świetne sposoby na powrót do właściwej formy fizycznej. Można też zapisać się na coraz częściej organizowane przez kluby fitness zajęcia dla przyszłych matek.
2. Jedz właściwie, za jedną osobę
Już niedługo możesz mieć ochotę połączyć lody z ogórkami kiszonymi, ale na razie skup się na zrównoważonej diecie. Będziesz potrzebować dużo białka, żelaza, wapnia i kwasu foliowego. Zaopatrz się w owoce, warzywa, orzechy, produkty pełnoziarniste oraz produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Usuń ze swojej diety chipsy, białe pieczywo, napoje gazowane oraz inne produkty pełne pustych kalorii.
Poproś swojego partnera aby przyłączył się do Twojej nowej diety. Pomoże Ci to łatwiej osiągnąć nowy, zdrowy styl życia.
3. Przyjmuj kwas foliowy
Kwas foliowy pomaga uniknąć poważnych wad wrodzonych, które mogą się zdarzyć zanim w ogóle dowiesz się, że jesteś w ciąży. Znajdziesz tą witaminę B w wielu produktach takich jak: liściaste, zielone warzywa, owoce cytrusowe i nasiona fasoli. Jednak większość kobiet potrzebuje suplementacji kwasu foliowego, aby uzyskać jego odpowiedni poziom w organizmie. Kiedy planujesz zajść w ciążę, będziesz potrzebowała 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie, to dawka znajdująca się w większości multiwitamin.
4. Kontroluj swoją wagę
Będąc zbyt szczupłym trudniej jest zajść w ciążę. Tak samo będąc zbyt otyłym można mieć problemy. Podnosi to twoje szanse na cukrzycę i nadciśnienie. Może również przedłużyć czas porodu – czego na pewno nie chcesz!
Porozmawiaj ze swoim lekarzem i ustal jaka waga jest dla twojego ciała najzdrowsza.
5. Przebadaj się
Planujesz ciążę? Zaplanuj wizytę u lekarza! Warto odwiedzić swojego lekarza na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę i zapytać się o:
konieczne testy i szczepionki
najlepsze zestawy witamin prenatalnych
jakie leki można, a jakie nie można przyjmować w czasie ciąży
jak właściwie kontrolować w twoim przypadku stan zdrowia
6. Sprawdź swoje geny
Nie istnieje żadna kryształowa kula z której można by powiedzieć po kim twoje dziecko będzie miało kształt oczu, ale Twój lekarz może zlecić wykonanie badań przesiewowych jeżeli wskazuje na to historia Twojej rodziny, albo uwarunkowania etniczne. Proste badania krwi lub śliny mogą sprawdzić, czy posiadasz geny mukowiscydozy, zespołu łamliwego chromosomu X, choroby Taya- Sachsa lub niedokrwistości sierpowatej.
7. Odwiedź swojego dentystę
Jeżeli nie jesteś osobą, która regularnie nitkuje zęby, to czas wyrobić sobie taki nawyk. To dobre dla Twojego dziecka i pięknego uśmiechu. Ciąża zwiększa szanse na powstanie choroby dziąseł lub próchnicy. Wylecz zęby i utrzymuj je w czystości poprzez codzienne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie w płynach antyseptycznych do jamy ustnej.
8. Ogranicz kofeinę
Niektórzy specjaliści radzą aby w okresie ciąży i przed nie spożywać więcej niż 200 mg kofeiny dziennie. Przeciętna zawartość kofeiny w jednej filiżance palonej kawy (150 ml) wynosi około 85 mg, w jednej filiżance kawy rozpuszczalnej – około 60 mg, a w jednej filiżance kawy bezkofeinowej – 3 mg. Jedna filiżanka parzonej herbaty zawiera ok. 30 mg kofeiny, herbaty instant – ok. 20 mg a filiżanka kakao i czekolady ok. 4 mg. Szklanka napoju zwierającego kofeinę ma zwykle zawartość 20 – 60 mg kofeiny.
9. Rzuć palenie
Wśród wielu wad palenia papierosów jest także utrudnienie zajścia w ciążę, a „puszczanie dymka” w czasie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo występowania problemów takich jak: przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, poronienia. Palenie tytoniu zwiększa także ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (SIDS).
Poproś swojego partnera, aby także rzucił papierosy, ponieważ bierne palenie jest równie niebezpieczne. Papierosy obniżają także męską płodność.
10. Nie pij alkoholu
Ponieważ nigdy nie wiesz kiedy zajdziesz w ciążę, zrezygnuj z napojów dla dorosłych już dziś. Picie w czasie ciąży zwiększa szansę na wady wrodzone i problemy z uczeniem się dziecka.
Nie panikuj, jeżeli okaże się, że wypiłaś jedno piwo czy lampkę wina zanim dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Jeden drink jest chyba OK, ale skoro lekarze nie wiedzą jaka ilość alkoholu jest już szkodliwa, warto grać bezpiecznie i odstawić całkiem napoje wyskokowe.
11. Zaplanuj budżet dla dziecka
Niemowlęta potrzebują dużo rzeczy. Zanim zaczną siadać na nocnik przewiniesz około 8 000 pieluch. Musisz mieć także ubranka, fotelik, wózek, smoczek, butelki… Pamiętaj także, że Twoje wydatki powinny zawierać wizyty u lekarza oraz ewentualną opiekunkę dla dziecka.
Aby łatwiej rozplanować budżet, popytaj wśród rodziny i znajomych o ubranka dla bobasów. Dzieci w tym okresie szybko wyrastają z rzeczy nie niszcząc ich.
12. Przyjrzyj się korzyścią
Jeżeli pracujesz, zorientuj się jakie możliwości proponuje Twoja firma dla młodych matek. Sprawdź swoje ubezpieczenie zdrowotne i dowiedz się jakie badania Ci przysługują. Pomyśl o becikowym lub programie 500+, które pomogą Wam zamknąć budżet dla dziecka.
13. Zaplanuj wypoczynek
Teraz jest dobry czas na zaplanowanie takiego wypoczynku na jaki nie będziesz mogła sobie pozwolić przez jakiś czas. Wyjedź gdzieś sama lub z mężem w miejsce gdzie nie moglibyście pojechać z niemowlakiem, albo wybierzcie się do ekskluzywnej restauracji, teatru…
Takie spędzanie czasu ułatwia powstanie okoliczności sprzyjających zajściu w ciążę.
14. Przygotuj swojego zwierzaka
Jeżeli masz psa lub kota weź pod uwagę, że pojawienie się niemowlaka, który często płacze oraz całej masy rzeczy z nim związanych, które dziwnie pachną może być dla czworonoga wyjątkowo stresujące. Zaproś znajomych z dziećmi, przynieś do domu niektóre rzeczy dla bobasów, aby zwierzak mógł się oswoić z nowymi zapachami. Określ także nowe zasady, jak zakaz chodzenia po meblach lub wchodzenia do pokoju niemowlaka.