....

Gorączka denga

Jest to choroba wirusowa (wirus z rodziny Flaviviridae). Wyróżnia się 4 typy wirusa wywołującego tę chorobę, a przebycie dengi wywołanego jednym typem wirusa nie chroni przed zakażeniem 3 pozostałymi typami. Przy kolejnym zakażeniu innym typem wirusa rośnie ryzyko wystąpienia objawów krwotocznych w przebiegu zachorowania.

Gdzie występuje?

Denga występuje w Azji, krajach regionu Pacyfiku, na Karaibach, w obu Amerykach i Afryce.

Objawy

Po okresie inkubacji trwającym 8-10 dni, pojawiają się początkowo łagodne objawy grypopodobne. Choroba może również przebiegać w postaci ostrej, która rozpoczyna się gorączką powyżej 38oC. Pojawia się również ból głowy, pozagałkowy ból oczu, bóle mięśni, kości, stawów, osłabienie, wysypka (tzw. denga klasyczna).

Objawom tym towarzyszą mogą towarzyszyć objawy krwotoczności (krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne) charakterystyczne dla gorączek krwotocznych. Do wystąpienia tej postaci (tzw. denga krwotoczna) dochodzi najczęściej podczas kolejnego zakażenia wirusem.

W kilku krajach Azji, gorączka krwotoczna denga jest przyczyną wielu zachorowań i zgonów, głównie u dzieci.

Leczenie

W przypadku zakażenia się wirusem gorączki denga nie jest stosowane specjalistyczne leczenie ukierunkowane na tę chorobę. Najczęściej są stosowane środki mające na celu uśmierzyć ból stawów czy obniżyć podwyższoną temperaturę. W leczeniu wykorzystuje się także leki oparte na paracetamolu.

Należy pamiętać, aby podróżując w rejony występowania dengi zasięgnąć dokładnych informacji o sposobach skutecznego zabezpieczenia się przed ukłuciami komarów.

Zapraszamy do naszej Poradni Medycyny Podróży, gdzie dowiedzą się Państwo więcej na temat odpowiedniego przygotowania się do podróży w rejony, gdzie odnotowuje się zachorowania na gorączkę denga.

W naszej przychodni jest już dostępna szczepionka przeciwko gorączce denga – QDENGA.

W celu umówienia wizyty i konsultacji lekarskiej zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją:

📞 58 769 38 66/88

📞 512 418 505

Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/denga

 

 

 

aleastudio