Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W ramach kampanii, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

To doskonały moment, aby przypominać, jak ważne jest regularne wykonywanie badań, a także samobadanie piersi.

W Polsce populacyjny program badań przesiewowych w kierunku raka piersi z wykorzystaniem mammografii został wprowadzony w 2006 roku.
W skriningu mammograficznym raka piersi uczestniczą kobiety, które są w wieku 50-69 lat i w ciągu 2 lat nie miały wykonywanej mammografii. Skrining mammograficzny składa się z dwóch etapów: podstawowego i w przypadku wykrycia niepokojących zmian – etapu pogłębionego. Badanie w ramach programu można wykonać bezpłatnie.

To proste:

  • Wykonaj mammografię w ramach programu profilaktycznego raka piersi NFZ.
  • Badanie trwa kilka minut, nie potrzebujesz skierowania!
  • Możesz je wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków naszego kraju.
​ ​
ℹ Informacje o miejscach 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗼𝗷𝗼́𝘄 𝗺𝗮𝗺𝗺𝗼𝗯𝘂𝘀𝗼́𝘄 znajdziesz na stronie Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.
​ ​
𝗛𝗮𝗿𝗺𝗼𝗻𝗼𝗴𝗿𝗮𝗺 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗼𝗷𝗼́𝘄 𝗺𝗮𝗺𝗺𝗼𝗯𝘂𝘀𝗼́𝘄  https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/mammobusy/
Samobadanie piersi rób regularnie, dzięki czemu wyczujesz ewentualną różnicę między badaniami. Wykonuj je zawsze od 3 do 5 dni po miesiączce.
𝐉𝐚𝐤 𝐰𝐲𝐤𝐨𝐧𝐚𝐜́ 𝐬𝐚𝐦𝐨𝐛𝐚𝐝𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐢𝐞𝐫𝐬𝐢  https://pacjent.gov.pl/…/jak-prawidlowo-wykonac…
​ ​
Pamiętaj!
Badasz się nie po to, aby coś znaleźć, ale aby potwierdzić, że wszystko jest w porządku. Jeśli coś Cię zaniepokoi, umów się na wizytę do lekarza – nie czekaj.

Kilka faktów związanych z rakiem piersi:

  • Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. To choroba niejednorodna, w której wyróżniamy różne podtypy.
  • W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na stop przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
  • Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
  • Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych.

Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).

 

 

aleastudio