Wszystkie dziewczęta i chłopcy w wieku 12 lat mieszkający na terenie Gdańska mogą już bezpłatnie szczepić się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w naszej przychodni Św. Ojca Pio, w ramach Programu profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV).
Program, który realizujemy skierowany jest do:
- dziewcząt i chłopców w wieku 12 lat (rocznikowo), zamieszkałych w Gdańsku, których rodzice rozliczają się z podatków w jednym z urzędów skarbowych w Gdańsku (weryfikacja na podstawie pierwszej strony ostatniej czasowo deklaracji PIT), w odniesieniu do dziewcząt i chłopców pozostających pod opieką prawną innych osób niż rodzice wyznacznikiem będzie zamieszkanie dzieci na terenie Gdańska;
- dzieci, które dotychczas wykonały pełny cykl szczepień zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (o ile nie występowały medycznie uzasadnione przeciwskazania do wykonania szczepień);
- dzieci, których rodzice/opiekunowie prawni wyrazili pisemną zgodę na wykonanie usługi zaszczepienia;
- dzieci, które przejdą pozytywną kwalifikację lekarską.
Szczepionka przeciwko HPV – przed czym chroni?
Szczepionka dziewięciowalentna chroni aż przed 9 typami wirusa HPV: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 (siedem z nich odpowiada za prawie 90 proc. wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy). Pozwala zapobiegać wywoływanym przez określone rodzaje HPV brodawkom narządów płciowych (tzw. kłykcinom kończystym) oraz nowotworom i zmianom przedrakowym sromu, pochwy, szyjki macicy i odbytnicy.
Dlaczego warto się zaszczepić?
- Zakażenie określonymi typami HPV jest jedną z przyczyn m.in. raka szyjki macicy i brodawek płciowych (kłykcin kończystych).
- Za niemal 100 proc. przypadków raka szyjki macicy odpowiedzialnych jest zaledwie kilka podtypów HPV. Są to przede wszystkim typy: 16 i 18, a także 31, 33, 45 – czyli wirusy o wysokim ryzyku onkogennym.
- Typy nieonkogenne, wśród których najczęściej spotykane są 6 i 11, powodują powstawanie kłykcin kończystych na narządach płciowych.
- Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia.
- Tylko niewielka część osób jest świadoma, że jest nosicielem HPV. Należy pamiętać, że wirusem mogą zarazić się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ponieważ infekcja HPV może przebiegać bezobjawowo, osoby będące nosicielami mogą zarażać swoich partnerów seksualnych.
Jak skorzystać z miejskiego programu szczepień p/HPV?
Zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją pod numerem tel . 58 769 38 66 58 769 38 88 w celu umówienia wizyty. Przed podaniem szczepionki niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań, po której dziewczynka lub chłopiec zostanie zakwalifikowane do szczepienia.
W Polsce szczepienie przeciw zakażeniom HPV należą do grupy szczepień zalecanych, co oznacza, że obowiązkiem lekarza jest poinformowanie pacjenta lub jego opiekunów o możliwości skorzystania z takiej profilaktyki. .
W roku 2019 Urząd Miasta Gdańska uchwałą z 27 czerwca 2019 ogłosił realizację
programu profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata
2019-2025, w ramach którego planowane jest wyszczepienie ok. 9000
uczestników w latach 2022-2025 – dziewcząt i chłopców- w przedziale wiekowym
12-14 lat. Schemat szczepienia przeciw HPV składa się z dwóch dawek szczepionką Gardasil 9. Program szczepień potrwa do czerwca 2025 roku
Program profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdańska na lata 2019 – 2025 realizowany jest w ramach Gdańskiego Programu Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym na lata 2021–2025. Program jest w całości finansowany ze środków miasta Gdańska.