Wszystkie dziewczęta i chłopcy w wieku 12 lat mieszkający na terenie Gdańska mogą już bezpłatnie szczepić się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w naszej przychodni Św. Ojca Pio, w ramach Programu profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV).

.
Wirus ten jest główną przyczyną raka szyjki macicy oraz wielu innych groźnych nowotworów i chorób. Do zakażenia dochodzi przez kontakt skórny lub seksualny z osobą będącą nosicielem wirusa, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Dlatego tak ważne jest wykonanie szczepienia jeszcze przed inicjacją seksualną. Najbardziej efektywną formą zapobiegania zakażeniom tym wirusem są szczepienia, określane jako profilaktyka pierwotna. Istotnym instrumentem profilaktyki są także powszechne, przesiewowe badania cytologiczne kobiet, określane jako profilaktyka wtórna. W krajach prowadzących aktywną profilaktykę tej choroby liczba zachorowań na raka szyjki macicy zmniejszyła się o 80%.
,

Program, który realizujemy skierowany jest do:

  • dziewcząt i chłopców w wieku 12 lat (rocznikowo), zamieszkałych w Gdańsku, których rodzice rozliczają się z podatków w jednym z urzędów skarbowych w Gdańsku (weryfikacja na podstawie pierwszej strony ostatniej czasowo deklaracji PIT), w odniesieniu do dziewcząt i chłopców pozostających pod opieką prawną innych osób niż rodzice wyznacznikiem będzie zamieszkanie dzieci na terenie Gdańska;
  • dzieci, które dotychczas wykonały pełny cykl szczepień zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (o ile nie występowały medycznie uzasadnione przeciwskazania do wykonania szczepień);
  • dzieci, których rodzice/opiekunowie prawni wyrazili pisemną zgodę na wykonanie usługi zaszczepienia;
  • dzieci, które przejdą pozytywną kwalifikację lekarską.

 

Szczepionka przeciwko HPV – przed czym chroni?

Szczepionka dziewięciowalentna chroni aż przed 9 typami wirusa HPV: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 (siedem z nich odpowiada za prawie 90 proc. wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy). Pozwala zapobiegać wywoływanym przez określone rodzaje HPV brodawkom narządów płciowych (tzw. kłykcinom kończystym) oraz nowotworom i zmianom przedrakowym sromu, pochwy, szyjki macicy i odbytnicy.

 

Dlaczego warto się zaszczepić?

  • Zakażenie określonymi typami HPV jest jedną z przyczyn m.in. raka szyjki macicy i brodawek płciowych (kłykcin kończystych).
  • Za niemal 100 proc. przypadków raka szyjki macicy odpowiedzialnych jest zaledwie kilka podtypów HPV. Są to przede wszystkim typy: 16 i 18, a także 31, 33, 45 – czyli wirusy o wysokim ryzyku onkogennym.
  • Typy nieonkogenne, wśród których najczęściej spotykane są 6 i 11, powodują powstawanie kłykcin kończystych na narządach płciowych.
  • Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia.
  • Tylko niewielka część osób jest świadoma, że jest nosicielem HPV. Należy pamiętać, że wirusem mogą zarazić się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ponieważ infekcja HPV może przebiegać bezobjawowo, osoby będące nosicielami mogą zarażać swoich partnerów seksualnych.

 

 

Jak skorzystać z miejskiego programu szczepień p/HPV?

Zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją pod numerem tel . 58 769 38 66 58 769 38 88 w celu umówienia wizyty. Przed podaniem szczepionki niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań, po której dziewczynka lub chłopiec zostanie zakwalifikowane do szczepienia.

 

W Polsce szczepienie przeciw zakażeniom HPV należą do grupy szczepień zalecanych, co oznacza, że obowiązkiem lekarza jest poinformowanie pacjenta lub jego opiekunów o możliwości skorzystania z takiej profilaktyki. .

W roku 2019 Urząd Miasta Gdańska uchwałą z 27 czerwca 2019 ogłosił realizację
programu profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata
2019-2025, w ramach którego planowane jest wyszczepienie ok. 9000
uczestników w latach 2022-2025 – dziewcząt i chłopców- w przedziale wiekowym
12-14 lat. Schemat szczepienia przeciw HPV składa się z dwóch dawek szczepionką Gardasil 9. Program szczepień potrwa do czerwca 2025 roku

Program profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdańska na lata 2019 – 2025 realizowany jest w ramach Gdańskiego Programu Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym na lata 2021–2025. Program jest w całości finansowany ze środków miasta Gdańska.

 

aleastudio