Holenderski ośrodek monitorujący bezpieczeństwo leków Lareb poinformował, że w całym kraju otrzymał doniesienia o 10 przypadkach znaczących efektów ubocznych po podaniu szczepionki AstraZeneca przeciwko koronawirusowi. Władze Holandii wstrzymały szczepienia tym preparatem w poniedziałek.

Jak wynika z komunikatu Lareb, ośrodek otrzymał dziesięć doniesień o skutkach ubocznych, w których zakrzepy krwi mogły grać rolę.

Jednocześnie w Holandii nie odnotowano ani jednego przypadku, który byłby podobny do tych w Danii i Norwegii, gdzie u sześciu pacjentów poza zakrzepicą zaobserwowano też obniżony poziom płytek krwi (trombocytów). Jak zaznaczył Lareb, taka kombinacja objawów zdarza się rzadko.

Komunikat Lareb opublikowany został kilka godzin po tym, jak nad ranem holenderski rząd poinformował o zawieszeniu szczepień z użyciem preparatu AstraZeneca. Miało to związek z doniesieniami o przypadkach wystąpienia zaburzeń związanych z zakrzepami krwi u pacjentów w kilku krajach Europy. Takie schorzenia jednak nie są rzadkością, a żaden z tych przypadków nie został dotąd bezpośrednio powiązany z preparatem.

Holenderski ośrodek poradził, by zgłaszać niezwłocznie przypadki podejrzeń nieoczekiwanych efektów ubocznych po trzech dniach od zaszczepienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na „nieznane objawy, i/lub większe lub mniejsze niebieskie plamki na skórze (krwawienie miejscowe)”.

Brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca przekazała w niedzielę po przeanalizowaniu dużej partii danych, że nie znalazła dowodów na to, że opracowana przez nią szczepionka przeciw COVID-19 zwiększa ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych. Producent podał, że przeanalizował 17 mln przypadków osób z Wielkiej Brytanii i krajów UE, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19 tym preparatem.

Kontynuację szczepień preparatem AstraZeneca zaleciły też Europejska Agencja Leków i Światowa Organizacja Zdrowia. Mimo to Holandia jest jednym z krajów, które zdecydowały się na zawieszenie szczepień z użyciem tego środka.

Źródło artykułu: https://www.radiomaryja.pl/informacje/holandia-odnotowano-10-znaczacych-przypadkow-efektow-ubocznych-po-szczepionce-astrazeneca/

 

aleastudio