Skuteczne zabiegi fizjoterapeutyczne na kręgosłup szyjny to te, które wprowadzają m.in. właściwą ruchomość, łagodzą stan zapalny, a co za tym idzie – ból. Podpowiadamy, jakie zabiegi są dostępne i kiedy je stosujemy.

Najważniejsze w leczeniu bólu kręgosłupa szyjnego czy też innych jego części jest zdiagnozowanie i eliminacja pierwotnej przyczyny bólu.

– Dobierając zabiegi fizjoterapeutyczne, osoba lecząca w pierwszej kolejności powinna się skupić na wskazaniu, która z nich powoduje dysfunkcję. Pacjent powinien być zapytany nie tylko o to, gdzie boli, ale kiedy boli, jak wygląda ból w dzień, w nocy, co nasila objawy, czy jest jakaś czynność, która go zmniejsza, lub odwrotnie, czy coś powoduje, że ból jest większy – tłumaczy Jolanta Bąk, fizjoterapeutka z ośrodka Villa Carpatia w Żołyni. Zwraca uwagę, że warto też wspomnieć o przebytych kontuzjach, wypadkach, schorzeniach towarzyszących. Szereg pytań w czasie rozmowy ze specjalistą, dokładna analiza odpowiedzi pacjenta pozwolą na wstępną diagnozę, która uzupełniona badaniem funkcjonalnym, pozwoli na określenie przyczyny bólu bez wykonywania dodatkowych badań.

Odpowiednie badania

– Oczywiście nie zawsze obejdzie się bez poszerzonej diagnostyki obrazowej, ale trzeba zachować rozsądek i pamiętać, że wykonanie rezonansu lub zdjęcia rentgenowskiego nas nie wyleczy, ale rzetelna, systematyczna praca nad problem i zaangażowanie leczącego oraz osoby leczonej przyniesie wymierne rezultaty – przypomina fizjoterapeutka. –Wprzypadku kręgosłupa szyjnego warto zaznaczyć, że nie tylko ból w tej okolicy może wskazywać na jego dysfunkcję, ale też ból głowy, bóle kończyny górnej, nawet serca lub niedosłuch, a także problemy ze zgryzem mogą oznaczać, że schorzenie dotyczy szyi – akcentuje.

Różne bóle kręgosłupa

Ogólnie rzecz biorąc, bóle kręgosłupa dzielimy na bóle specyficzne. To m.in.: dyskopatia, uraz, złamanie kompresyjne, zmiany zwyrodnieniowe, osteoporoza, guzy. Druga grupa to niespecyficzne rodzaje bólu, wtedy pacjent odczuwa ból, ale w badaniu i diagnostyce nie stwierdza się u niego żadnej choroby, a dolegliwości są wynikiem przeciążeń wynikających z trybu życia i indywidualnych predyspozycji. Ze względu na czas trwania ból dzielimy na ostry, podostry i przewlekły.

– Przyczyną zmian degeneracyjnych w kręgosłupie szyjnym jest niewłaściwa budowa ciała, gdzie układ będący w fizjologii zaczyna przyjmować patologiczne ustawienie kręgosłupa, co najczęściej wynika z mało aktywnego trybu życia, siedzącej pracy wymuszającej nieprawidłową postawę ciała, braku ruchu oraz nadwagi – wyjaśnia Jolanta Bąk.

Terapie, masaże, ćwiczenia

Na pierwszy plan wśród skutecznych zabiegów wysuwa się terapia manualna. – Polega ona na korygowaniu wadliwych ustawień na stawach międzykręgowych, a w konsekwencji zmniejszeniu pobudzania receptorów bólowych w stawach oraz więzadłach i uwolnieniu pacjenta od dyskomfortu. W terapii manualnej niezwykle ważna jest współpraca i kontakt pacjenta z terapeutą, ponieważ to od niej zależy skuteczność zabiegu – podkreśla nasza rozmówczyni. I jednocześnie dodaje, że po pierwszej wizycie może wystąpić pogorszenie, czyli nasilenie dolegliwości, tym mniejsze, im lepsza współpraca z terapeutą podczas zabiegu. W jednej serii terapeutycznej wykonuje się od 3 do 5 zabiegów, w odstępach, w zależności od stanu pacjenta, rodzaju bólu i nasilenia objawów.

– Natomiast neuromobilizacja to też indywidualna praca terapeuty z pacjentem w ramach terapii manualnej, ale polega na uruchamianiu nerwów poprzez napięcie ich w odpowiednim ustawieniu kończyny. Metoda nie obciąża fizycznie pacjenta, co pozwala na pracę w ostrych stanach, a jednocześnie mimo bezpośredniego oddziaływania na struktury nerwowe jest całkowicie bezbolesna – tłumaczy fizjoterapeutka. Do zabiegów na kręgosłup szyjny można także zaliczyć masaż leczniczy klasyczny. To również zabieg mocno działający na struktury położone bardziej powierzchownie, tj. na skórę oraz mięśnie. Pod jego wpływem dochodzi do przekrwienia, wzmożenia przemiany materii, przyśpieszenia procesów biochemicznych, a w konsekwencji do szybszego dostarczenia substancji odżywczych, co sprzyja rozluźnieniu miejsc napiętych.

Jeżeli ból kręgosłupa szyjnego spowodowany jest zmianą w krążku międzykręgowym, to pacjent ma możliwość skorzystania z diagnozowania i leczenia metodą McKenziego. – Ćwiczenia według zasad McKenziego zostały opracowane, aby zmienić układ w dysku i całym segmencie ruchowym kręgosłupa. W czasie ich wykonywania pacjent zauważa zmiany w lokalizacji i intensywności bólu. Te ćwiczenie nie służą „wzmocnieniu mięśni”, a wyleczeniu przyczyny dolegliwości – konstatuje Jolanta Bąk.

Pomocne zabiegi

Pomocna podczas uśmierzania bólów kręgosłupa szyjnego może być także kinezyterapia – leczenie z wykorzystaniem różnych form ruchu, a także fizykoterapia – zastosowanie czynników fizykalnych, głównie w celu złagodzenia bólu i zniwelowania stanu zapalnego, czyli np. laseroterapia, magnetoterapia czy elektroterapia.

– Wśród zabiegów wspomagających leczenie dysfunkcji szyi należy też wymienić zabiegi z działu balneologii i hydroterapii, takie jak okłady borowinowe, parafinowe, kąpiele lecznicze i różnego rodzaju bicze wodne – informuje fizjoterapeutka. Warto również zwrócić uwagę na kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne. To zastosowanie specjalnych taśm przyklejonych na skórę tak, aby wspomagały pracę mięśni, stabilizowały stawy szyi, rozluźniały tkanki miękkie, wspomagały pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także poprawiały elastyczność skóry i blizn. Plaster nosi się od 3 do 7 dni.

 

Źródło: https://sklep.naszdziennik.pl https://www.szlachetnezdrowie.pl

Anna Zalech „Nasz dziennik” Czwartek, 16 stycznia 2020, Nr 12 (6670) – W zdrowym ciele zdrowy duch

aleastudio